اتصال به SSH

در مطالب قبل به طور کامل در مورد SSH یا همان پوسته امن توضیحاتی دادیم، در این مطلب به آموزش اتصال به SSH در سیستم عامل های مختلف به همراه معرفی نرم افزارهای مورد نیاز برای اتصال به SSH در هر سیستم عامل خواهیم پرداخت. جهت آسوده خاطر نگاه داشتن خوانندگان، ما تنها لینک مستقیم به صفحات دانلود (یا فروش) رسمی این نرم افزارها پرداخته ایم و مسئولیت استفاده از این نرم افزارها بر عهده کدباکس نمی باشد.

ما به ترتیب آموزش اتصال به SSh از طریق سیستم عامل های ویندوز مایکروسافت، مک و همچنین سیستم عامل های IOS (گوشی های اپل) و همچین سیستم عامل پر کاربرد در تبلت ها و گوشی های موبایل یعنی Android را عرضه خواهیم نمود.

دقت داشته باشید که جهت وارد شدن به حساب کاربری میتوانید از نام کاربری Root یا نام کاربری از پیش ساخته شده خودتان در سیستم عامل میزبان به همراه رمز عبور استفاده نمائید. در اتصال به SSH هنگام وارد کردن رمز عبور چیزی برای شما نمایش داده نخواهد شد،اما توسط سیستم موارد تایپ شده توسط شما ذخیره می شوند.

اتصال به SSH در ویندوز

به صورت پیش فرض برای برقراری اتصال به SSH در ویندوز (هیچ کدام از نسخه ها) راهکاری وجود ندارد و ما برای اتصال به SSH در این سیستم عامل نیازمند نصب نرم افزار های مستقل هستیم. یکی از ساده ترین و پر طرفدارترین این نرم افزارها، برنامه سبک و کاملا رایگانی است با نام Putty (پاتی). از طریق لینک زیر می توانید این نرم افزار که نسخه پرتابل اون نیز در دسترس است را دانلود نمائید:

دریافت Putty

البته ما نرم افزارهای دیگری نیز برای اتصال به SSH در ویندوز داریم مانند: Tunnelier، WinSSHDT یا مثلا در سطح حرفه ای تر ZOC، که به مرور در آموزش های مفصل به معرفی این نرم افزارها نیز خواهیم پرداخت. در اینجا Putty به علت سادگی و عمومی بودن انتخاب شده است.

پس از اجرا این نرم افزار، با پنجره زیر روبرو خواهید شد، در قمست IP، باید IP سروری که قصد وصل شدن به آن را دارید وارد نمائید. درست روبروی آن پورت پیش فرض SSH یعنی ۲۲ را مشاهده می نمائید که اگر در سرور پورت پیش فرض را تغییر نداده باشید اینجا نیازی به تغییر این مقدار نیست.

سپس از میان پروتکل ها، اتصال به SSH را انتخاب نمائید. و کلید Open را بفشارید. در صورت صحیح بودن IP و Port تعیین شده، پس از چند لحظه، یک گواهی تائید اتصال امن و به خاطر سپردن آن نمایش داده خواهد شد که پس از تائید توسط شما پنجره سیاه رنگ اتصال به SSH را مشاهده می نمائید.

اتصال به SSH در Mac OS X (مکینتاش)

بر خلاف سیستم عامل های مایکروسافت، سیستم عامل Mac OS X به صورت پیش فرض دارای نرم افزاری جهت اتصال به SSH می باشد. جهت استفاده از این نرم افزار می توانید بر روی آیکن جستجو (Spotlight) کلیک نمائید، سپس در فیلد مربوط عبارت “Terminal” را وارد نمائید. و در قسمت اپلیکیشن ها قطعا نرم افزاری با همین نام خواهید یافت که ایکن سیاه رنگی دارد، با کلیک بر روی آن پنجره اتصال به SSH پیش چشمان شما ظاهر خواهد شد.

img.php

اکنون در پنجره باز شد، نام کاربر و دامنه یا IP سرور مورد نظر را به شکل زیر وارد نمائید:

$ ssh username@server.com

در صورت صحیح بودن اطلاعات و اتصال به SSH شما خط فرمان را مشاهده خواهید نمود.

اتصال به SSH در تلفن همراه و تبلت

اگر شما قصد آن را دارید که از طریق دستگاه تلفن همراه خود یا تبلت نیز بتوانید از هر مکانی با اتصال به SSH بتوانید کنترل سیستم خود را به دست داشته باشید نیز بسته به سیستم عامل تلفن همراه شما گزینه های متفاوتی در دسترس شما می باشد که در زیر بر برخی از آنها اشاره می نمائیم.

اتصال به SSH در IOS (گوشی های آیفون شرکت اپل)

جهت اتصال به SSH در گوشی های آیفون به صورت پیش فرض راه حلی در نظر گرفته نشده است، اما شاید بیش از ۱۰ اپلیکیشن کوچک و بزرگ برای این منظور وجود دارد که امکان نصب آنها بر روی تلفن همراه شما به شما امکان اتصال به SSH از طریق تلفن همراه را می دهد. البته جالب است بدانید خود گوشی های آیفون ظرفیت متصل شدن به صورت SSH (به عنوان سرور) را دارا هستند که در مطلبی ای دیگر مفصل به این موضوع و کاربردش خواهیم پرداخت.

PilotSSH یکی از اپلیکیشن های قدرتمند در زمینه اتصال به SSH برای گوشی آیفون می باشد.

سایت رسمی PilotSSH

Server Auditor یکی دیگر از اپلیکیشن های پر طرفدار در زمینه اتصال به SSH برای گوشی های آیفون می باشد. البته این نرم افزار به خوبی بر روی تبلت های شرکت اپل (iPad) نیز اجرا می شود و کاملا رایگان می باشد.

سایت رسمی Server Auditor

اتصال به SSH در Android (آندروید)

نوبت به معرفی ابزارهای اتصال به SSH ویژه تلفن های همراه و تبلت های مبتنی بر سیستم عامل آندروید رسید که در ایران نیز مصرف کنندگان فراوانی دارد. خوش بختانه برای اتصال به SSH در این سیستم عامل ده ها اپلیکیش ساخته شده است که به علت تعداد زیاد اینجا صرفا به فهرست کردن اونها می پردازیم:

  • Android SSH Client (غیر رایگان)
  • JuiceSSH
  • ConnectBot
  • VX ConnectBot
  • Server Auditor این اپلیکیشن ضمن اجرا در آیفون، آیپد در آندروید نیز اجرا می شود.
  • Telnet for Android

کافیست نام هر یک از این اپلیکیشن ها را در گوگل جستجو کنید تا به سادگی به آنها دست پیدا کنید. در نهایت در این مقاله سعی شد تا کلیه سیستم عامل ها پوشش داده شوند و شیوه اتصال به SSH در همه انها شرح داده شوند. البته شاید برای برخی افراد غیر مطلع اشاره این مطلب مناسب باشد که سیستم های مبتنی بر لینوکس همگی خود دارای ترمینال و قابلیت اتصال به SSH هستند و نیاز به نرم افزار مستقلی برای اتصال به SSH ندارند.

لطفا اگر این مطلب را مفید دانستید و قصد باز نشر آن را داشتید به این صفحه با عنوان زیر لینک بدهید:

اتصال به SSH