اختصاص IP استاتیک در CentOS

اگر در مراحل نصب CentOS تنظیمات مربوط به کارت شبکه را انجام نداده باشید، یا به هر دلیل بعد ها بخواهید از طریق کنسول یا SSH تنظیمات کارت شبکه را ویرایش کنید، لازم نیست تغییرات زیادی را ایجاد کنید. در مجموع اختصاص IP استاتیک در CentOS را می توان با ویرایش ۳ فایل زیر انجام داد:

  • تعیین مشخصات کانکشن شبکه
  • مشخص کردن Gateway برای IP استاتیک
  • تعیین DNS ها جهت ریسلو کردن

تنظیمات کارت شبکه

مسیر فایل تنظیمات به این شرح می باشد:

/etc/sysconfig/network-scripts/ifcfg-eth0

اگر شما چند کارت شبکه داشته باشید ممکن است با اینترفیس های شماره بالاتر مانند ifcfg-eth1 یا ifcfg-eth2 در دسترس باشند. پس از باز کردن فایل ifcfg-eth0 با ویرایش گر دلخواه مانند nano یا vi محتویات آن را به شکل زیر تغییر دهید:

DEVICE="eth0"
NM_CONTROLLED="yes"
ONBOOT=yes
HWADDR=A4:BA:DB:37:F1:04
TYPE=Ethernet
BOOTPROTO=static
NAME="System eth0"
UUID=5fb06bd0-0bb0-7ffb-45f1-d6edd65f3e03
IPADDR=192.168.1.44
NETMASK=255.255.255.0

در مشخصات فوق مقدار HWADDR همان مک آدرس کارت شبکه شما می باشد، همچنین مقدار UUID یک رشته تولید شده حاصل از مک آدرس و Timstamp است که میتوانید از جنریت کننده های آنلاین آن نیز استفاده کنید مانند UUID Generator.

همچنین مقدار IPADDR باید برابر IP استاتیک مورد نظر شما باشد و با توجه به ساب نت شبکه مقدار NETMASK را نیز قرار بدهید. اگر NETMASK ساب نت خود را ندارید می توانید از لینک روبرو آن را دریافت کنید: Subnet Sheet

لازم به اشاره است که ما ۲ متد تنظیم شبکه داریم که با توجه به مقدار NM_CONTROLLED مشخص می کنیم از متد قدیم داریم استفاده می کنیم یا جدید، منظور از NM در حقیقت NetworkManager است. اگر مقدار آن no باشد، شما باید تمامی مشخصات شبکه را در همین فایل فوق ذکر کنید، اما اگر از متد جدیدتر بخواهید استفاده کنید مقدار آن را مطابق فرم بالا yes قرار بدهید. در فرصتی مناسب یک مطلب در خصوص تفاوت این دو متد در اختصاص IP استاتیک در CentOS در کدباکس منتشر خواهیم کرد.

پس از انجام ویرایش فایل ifcfg-eth0 را ذخیره نمائید. دقت کنید اگر شما بیش از یک کارت شبکه دارید، تنظیم مابقی نیز به همین ترتیب است.

تنظیم Gateway پیش فرض

مسیر فایل تنظیمات Gateway به این شرح می باشد:

/etc/sysconfig/network

جهت اختصاص IP استاتیک در CentOS تنظیم فایل network ضروری می باشد. برای این منظور فایل را به این ترتیب ویرایش نمائید که محتویات آن به این شکل باشد:

NETWORKING=yes
HOSTNAME=test.codebox.ir
GATEWAY=192.168.1.1

مقدار دلخواه را برای HostName تنظیم کنید (این مقدار داخلی بوده و بدون تنظیم DNS های دامنه از بیرون عمل نمی کند). مقدا Gateway را برابر IP درگاه خود قرار دهید که در اینجا به طور مثال مقدار ۱۹۲.۱۶۸.۱.۱ وارد شده است. در این مرحله لازم است که یک بار سرویس شبکه را مجدد راه اندازی نمائید، با دستور زیر میتوانید این کار را انجام دهید:

/etc/init.d/network restart
تنظیمات DNS سرورها

مسیر فایل تنظیمات سرورهای DNS که جهت Resolve شدن مسیرها در شبکه مورد استفاده است به این شرح می باشد:

/etc/resolv.conf

ِدر این فایل IP سرورهای مورد نظر (DNS Resolver) را معرفی کنید، میتوانید از ریسلور های دیتاسنتر خودتان یا از ریسلورهای پابلیک استفاده کنید. به طور مثال برای سرورهای گوگل فایل به شکل زیر باید باشد:

nameserver 8.8.8.8
nameserver 192.168.1.1

به خاطر داشته باشید این تغییرات (اختصاص IP استاتیک در CentOS) صرفا مربوط به خود سیستم عامل است و اگر شما نرم افزارهای دیگری روی سیستم عامل خود دارید، ممکن است جهت اختصاص IP استاتیک در CentOS به آن نرم افزارها لازم باشد فایل های بیشتری را ویرایش کنید، به طور مثال برای اختصاص IP استاتیک در CentOS زمانی که cPanel روی آن نصب است باید حدود ۵ فایل بیشتر را نیز ویرایش نمائید یا همینطور انواع وب سرورها و میل سرورها.

لطفا اگر این مطلب را مفید دانستید و قصد بازنشر آن را داشتید به این صفحه با عنوان زیر لینک بدهید:

اختصاص IP استاتیک در CentOS