police-majazi

سردار اسماعیل احمدی مقدم پیش از ظهر یکشنبه در حاشیه افتتاح پلیس فضای مجازی گفت: فضای مجازی با سرعت در جامعه در حال پیشرفت است و این طبیعی است که به محلی برای بسیاری از جرایم تبدیل شود.

وی ادامه داد: امکان سرقت، جاسوسی و مداخله در حریم خصوصی مردم از طریق این فضا وجود دارد و اگر سارقان در گذشته برای سرقت باید از دیوار بالا رفته و سرک می‌کشیدند اکنون دیگر با سیستم‌های داخل منازل می‌توانند به سرقت بپردازند.

فرمانده نیروی انتظامی گفت: امسال مقدمات کار برای راه‌اندازی پلیس فضای مجازی فراهم شد و از امروز شاهد آغاز کار این پلیس در کشور هستیم.

وی افزود: تا پایان سال آینده پلیس فضای مجازی در تمام مراکز پلیس افتتاح و راه‌اندازی می‌شود.

فرمانده ناجا گفت: دستگاه قضائی دادسرای ویژه‌ای برای بررسی جرایم سایبری در تهران راه‌اندازی کرده که این برای شروع کار پلیس سایبری کافی است.

سردار احمدی مقدم تصریح کرد: حوزه پیشگیری از وقوع جرم باید بیش از این مورد توجه قرار گیرد تا با آگاه سازی و اطلاع رسانی مردم خود به تامین امنیت در حریم خصوصی خود بپردازند.

وی افزود: در حال حاضر آماری از میزان جرایم اینترنتی در کشور نداریم زیرا تا کنون ساز و کار رصد این جرایم وجود نداشت.

فرمانده نیروی انتظامی گفت:‌ در سال آینده می‌توان آماری از جرایم اینترنتی ثبت شده در کشور ارایه داد اما این در حالی است که بسیاری از جرایم اینترنتی ثبت نمی‌شود.

وی افزود: برخی از جرایم اینترنتی تیراژ بسیار بالایی دارند و این در حالی است که در بسیاری از موارد تنها یک نسخه از وقوع جرم از سوی پلیس ثبت می‌شود.

سردار احمدی مقدم گفت: این حوزه هنوز برای پلیس‌های سراسر دنیا ناشناخته است و پیگیری جرایم آن از پیچیدگی بسیار زیادی برخوردار است.

وی با اشاره به برخورد با مجرمان جرایم اینترنتی گفت: برخورد با این مجرمان متناسب با جرم مرتکب شده از سوی آنان است اما پلیس سعی دارد با اطلاع رسانی از ارتکاب جرم جلوگیری کند.