انواع سرور مجازی

سرور مجازی (VPS) دارای چندین نوع تقسیم بندی می باشد. این تقسیم بندی ها هر چند یک استاندارد محسوب نمی شوند اما در بین مصرف کنندگان و عرضه کنندگان تقریبا شناخته شده می باشند. انواع سرور مجازی بر اساس فاکتورهای مختلفی تعیین می گردد که در این مطلب به برخیش اشاره می کنیم.

انواع سرور مجازی از نظر مجازی ساز ها

شاید اولین نوع تقسیم بندی یک سرور مجازی، نوع مجازی ساز مورد استفاده برای ساخت آن باشد. همانطور که می دانید سرور های مجازی در حقیقت ماشین های مجازی هستند که بر روی یک سرور اختصاصی توسط نرم افزاری ایجاد شده اند. این نرم افزارها در چندین سطح در دسترس هستند. در حقیقت بحث مجازی سازی آنقدرها که در سمت مصرف کننده به نظر می رسد ساده نمی باشد و نکات ریز و درشت فراونی در سمت مدیر سرور وجود دارد که البته نادرست بودن هر یک از آنها در سمت کاربر تنها اثراتش نمایان خواهد شد.

مجازی سازها به نسبت ساختاری که دارند ممکن است تفاوت های در ماشین هایی که ایجاد میکنند نیز ایجاد نمایند. به طور مثال برخی مجازی سازها امکان نصب سیستم عامل های خاصی را بر روی ماشین ایجاد شده دارند، و برخی طیف گسترده تری را پوشش بدهند.

همچنین برخی از مجازی سازها امکان اختصاص منابع تا سقف منابع سرور میزبان را دارند و به اصطلاح امکان آورسل کردن را ندارند. اگر علاقه مند به شناخت انواع مجازی سازها هستید میتوانید در انجمن های کدباکس در بخش مجازی سازها مطالب مفیدی در این خصوص بیابید.

مجازی ساز ها – Virtualization

Vmware به عنوان قدیمی ترین و البته پیشروترین مجازی ساز به شکل شگفت آوری قابلیت اجرای طیف گسترده از سیستم عامل ها چه از خانواده مایکروسافت و چه از خانواده لینوکس را دارد. در کدباکس به همین دلیل و البته برخی خصوصیات فنی قابل توجه دیگر این مجازی ساز ما بر روی سرورهای خود از این مجازی ساز استفاده می کنیم و تا کنون یکی از دلایل اصلی موفقیت در ارائه سرویس با کیفیت خود را مدیون این مجازی ساز می دانیم.

انواع سرور مجازی – VPS یا VDS

در برخی از مجازی سازها این قابلیت وجود دارد که منابع سخت افزاری حقیقی به طور رزرو شده برای یک ماشین مجازی در نظر گرفته شوند. پر واضح است این رزرواسیون موجبات عملکرد بهینه آن ماشین مجازی خواهد شد. همچنین در صورتی که ماشین های دیگر تحت فشار و کمبود منابع قرار بگیرند، به هر حال منابع این ماشین مجازی رزرو خودش بوده و در حقیقت فشار وارده به سرورهای مجازی دیگر اثری روی این سرور نمی گذارد.

انواع سرور مجازی

اگر در ساخت یک ماشین مجازی از منابع اختصاصی خودش استفاده گردد، اون را VDS نیز می نامند. هر چند اساسا این یک اصطلاح می باشد و لفظ VPS نیز براش به کار برده می شود. اما معمولا VPS برای سرورهای مجازی اشتراکی به کار برده می شود. بنابراین انواع سرور مجازی از نظر اختصاصی بودن منابع نیز گاه ممکن است معیار تقسیم بندی آنها باشد. روشن است VDS ها از قیمت بالاتری به نسبت VPS برابر (از نظر اسمی منابع) می باشد.

انواع سرور مجازی از نظر سیستم عامل

یک تقسیم بندی که در مورد سرور های مجازی وجود دارد، نوع سیستم عامل آنها می باشد، معمولا سرورهای مجازی به دو دسته بزرگ از خانواده مایکروسافت و لینوکس تقسیم می شوند، البته سرورهای میکروتک نیز وجود دارند که به نوعی زیر مجموعه همان خانواده لینوکس هستند.

در کدباکس ما سرورهای مجازی را با طیف وسیعی از سیستم عامل ها به مشتریان پیشنهاد می دهیم و از این نظر اختیار عمل کاملا با مشتریان ما می باشد که کدام سیستم عامل را انتخاب نمایند، تنها محدودیت موجود بحث حداقل سخت افزار مورد نیاز برای سیستم عامل مورد نظر و پلن انتخابی مشتری می باشد. بنابراین توصیه می گردد قبل از انتخاب پلن سرور مجازی، نخست حداقل سخت افزار مورد نیاز برای نصب و اجرای سیستم عامل مورد نظر خود را بررسی و با پلن انتخابی تطبیق بدهید.

انتخاب سیستم عامل مناسب برای هر منظور نیازمند بحث بسیار تخصصی است، به طور مثال بهترین توزیع لینوکس برای میزبانی cPanel، یا بهترین سیستم عامل برای میزبانی یک میل سرور و … ، هر یک نیازمدن تشریح کامل انتظاری که از سیستم عامل می رود می باشد. میتوانید جهت کسب اطلاعات در این خصوص در انجمن های مرتبط با سیستم عامل ها در انجمن های کدباکس مشارکت نمائید.

بخش سیستم عامل ها

انواع سرور مجازی به نسبت نوع مصرف

انواع سرور مجازی کاربردهای فراوانی دارد. یکی از تقسیم بندی های موجود در این حوزه نوع مصرف سرور مجازی می باشد. برخی افراد سرور مجازی را جهت سرویس دهی (هاستینگ، هاست دانلود، اکانتیگ و …) می خواهند. روشن است برای این دسته از افراد آپتایم بالا، پایداری بالای سرور جزو مهمترین فاکتورها می باشد.

گروه دیگری از مصرف کنندگان از سرور مجازی استفاده های متفاوتی دارند، مثلا جهت اجرای نرم افزارهای سنگین بر روی آن، با توجه به صرفه اجاره مقطعی یک سرور مجازی با منابع سیستمی بالا به نسبت خرید یک سیستم با آن سخت افزار.

گروه دیگر جهت دانلود فایل های حجم بالا از اینترنت و انجام عملیات روی آنها از سرور های مجازی استفاده می کنند، روشن است این دسته از افراد ترکیب سخت افزاری و البته اتصال سرعت بالا و ترجیحا ترافیک نامحدود را جزو معیارهای خود در انتخاب سرور مجازی قرار خواهند داد.

برخی از سرورهای مجازی به عنوان پل های ارتباطی شبکه ای و رله های شبکه های خود استفاده می کنند. گاه ممکن است ده ها IP بر روی یک سرور مجازی نصب کنند تا بتوانند ترافیک های مد نظر خود را در مسیر های درست هدایت کنند.

یکی از استفاده های متداول سرور مجازی در کشور ما، دور زدن تحریم ها و جست و جوی اینترنت به صورت ناشناس است. برخی مستقیما با کمک ریموت تصویری به سرور از ان استفاده می کنند و برخی با استفاده از سیستم عامل هایی مختلف و ایجاد VPN نسبت به دسترسی ناشناس به اینترنت استفاده می کنند.

لطفا اگر این مطلب را مفید دانستید و قصد بازنشر آن را داشتید به این صفحه با عنوان زیر لینک بدهید:

انواع سرور مجازی