34870_307

به گزارش واحد خبر روابط عمومی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، دکتر رضا تقی پور صبح امروز در سومین اجلاس مدیران عالی فناوری اطلاعات با موضوع کاربردهای شبکه اختصاصی دولت، با محوریت اقتصاد و تجارت الکترونیکی اظهار داشت: در دنیای امروز دیگر اقتصاد دانش بنیان تنها یک ایده نیست؛ بلکه بسیاری از کشورها از جمله کشور های شرقی به این مهم دست پیدا کرده اند.

وی گفت: در دهه اخیر شاهد رشد کشورها در سرمایه گذاری در بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات بودیم که منجر به توسعه GDPشده است.
وی گفت: زیر ساخت اصلی اقتصاد دانش بنیان متکی بر فناوری اطلاعات و ارتباطات است که در این میان در اختیار گذاشتن پهنای باند به کاربران نقش به سزایی در رسیدن به این امر دارد.
تقی پور با بیان این که کشور ما نیازمند یک شبکه اطلاعاتی امن است؛ تصریح کرد: طراحی شبکه ملی اطلاعات مبنای اصلی کار ما در این وزارت است چرا که ۹۵ درصد از نیاز کاربران را این شبکه برطرف خواهد کرد.
وی گفت: شبکه اینترنت به موازارت شبکه ملی اطلاعات می تواند دیگر نیاز کاربران را برطرف نماید .
وی در خصوص حجم شبکه ملی اطلاعات و پهنای باندی که به کاربران خود ارائه خواهد داد، نیز اظهار داشت: این شبکه می تواند پهنای باندی معادل ۲ گیگابیت در ابتدای طر ح و ۸ گیگابیت در مراحل بعدی به کاربران خود ارائه دهد.
وی در ادامه در خصوص درگاه ایران نیز گفت: این درگاه می تواند بسیاری از خدمات الکترونیکی دولت را به کاربران خود ارائه دهد.
تقی پور با تاکید بر اجرای اصل همگرایی در عرصه موبایل ، اینترنت و ماهواره افزود: از جمله برنامه های ما ارائه امنیت در لایه EGE، تنظیم قوانین و مقررات در فضای سایبر ، حرکت به سمت محیط های هوشمند در استفاده از فناوری به منظور خودکار سازی و همچنین افزایش قدرت مدیران فناوری اطلاعات در سازمان ها است.
وی در خصوص اهداف دولت در پیاده سازی دولت الکترونیکی در کشور گفت: در پایان سال اول برنامه رتبه ایران در شاخص دولت الکترونیکی ۹۰ خواهد بود که این رتبه در پایان برنامه به پنجم به ۳۵ خواهد رسید.
تقی پور گفت: در پایان برنامه همچنین ۷۰ درصد خدمات دولتی به صورت الکترونیکی ارائه می شود.
در ادامه این مراسم مهندس علی حکیم جوادی ، معاون وزیر و رییس هیات مدیره سازمان فناوری اطلاعات اظهار داشت: کشور ها امروزه به توسعه پهنای باند تاکید وی‍ژه ای دارند که در این میان کشور ما نیز براساس برنامه پنجم بر این لزوم صحه گذاشته است.
وی با بیان این کههاست ۹۶ درصد از سایت ها دولتی در داخل کشور است، گفت: تاکنون نسبت به شاخص NRI غافل بودیم که با توجه به برنامه هایی که در جهت گسترش ایجاد محیط های کسب و کار الکترونیکی ،سیاست گذاری و قانون گزاری هایی که در بخش اقتصاد و تجارت الکترونیکی برداشته ایم که این رقم افزایش می یابد.
حکیم جوادی در پایان تاکید کرد: برخی از سرویس های شبکه ملی اطلاعات را در قالب اپراتوری به شرکت های خصوصی برای ارائه سرویس واگذار خواهیم کرد.
لازم به ذکر است در ادامه این نشست تفاهم نامه تبادل اطلاعات بین شبکه اختصاصی دولت و شبکه شباب بین نهاد ریاست جمهوری، وزارت بازرگانی و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بسته شد.