pUntitled-1

دکتر رضا تقی پور در مراسم افتتاح پنجمین سمپوزیوم بین‌المللی مخابرات گفت: در سال‌های آینده نام‌هایی را نیز برای حفاظت از انسان و خانواده در برابر آسیب‌های اینترنت داشته باشیم زیرا امروز دغدغه اساسی برای فعالان این حوزه اینترنت پاک است.

وی ادامه داد: برخی پدیده‌ها در بدو پیدایش با اهداف صلح‌جویانه بوجود می‌آیند که اینترنت نیز یکی از آن‌ها بود ولی امروز شاهدیم که یک لکه سیاه روبه‌روی آن قرار گرفته است که موجب شده ITU سال ۲۰۰۹ را سال حفاظت کودکان در برابر آسیب‌های اینترنتی نام گذاری کند.

وی تاکید کرد: ایده اینترنت پاک باید به یک ایده جدی تبدیل شود و اینترنت از کسب و کار ناسالم فاصله گیرد.
دکتر رضا تقی پور با اشاره به اینکه استراتژی‌های اینترنت باید برای پاکسازی فضای اینترنتی سرفصل مشخصی ایجاد کند تا شاهد نقش بیش از پیش فناوری اطلاعات در جوامع باشیم، افزود: در این زمینه ایده اینترنت پاک مطرح می‌شود.
وی تصریح کرد: ایجاد رشد کسب و کارهای این حوزه پاک و در خدمت صلح و دوستی است و مدیران حتما باید برای پاک کردن این لکه سیاهی از اینترنت سرفصل مشخصی را باز کنند تا با پاک‌سازی شاهد نقش موثر ICT در پیشرفت جوامع باشیم.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان این مطلب که در کشور ما جنبش نرم‌افزاری و خیزش علمی برپا شده که از خون شهدا الهام گرفته است، اظهار کرد: این جنبش در آینده نزدیک پرتوهای خود را به تمام دنیا خواهند رساند ولی متاسفانه شاهدیم که دشمنان اسلام تاب نمی‌آورند و شاهد حرکت‌های ناشایست و ترورهایی ناجوانمردانه از سوی آن‌ها هستیم.
وی با اشاره به ابعاد مختلف فناوری اطلاعات و ارتباطات که تمامی دانشمندان، متخصصان، دانشجویان، پژوهشگران و صاحبان صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات را در بر می‌گیرد، تصریح کرد: ‌امروزه نیاز به توجه بیشتر به ابعاد استراتژیک و مدیریت فناوری اطلاعات و ارتباطات احساس می‌شود.
وی با بیان اینکه آمارهای جهانی از تعداد مقالات علمی و تحقیقاتی دانشمندان و متخصصان ایرانی و رتبه‌های خوب به دست آمده در آن خبر می‌دهد گفت:می بایست بیش از پیش به ابعاد استراتژیک و مدیریت فناوری اطلاعات و ارتباطات پرداخته شود.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به نقش دو جانبه فناوری اطلاعات و ارتباطات در توسعه اقتصادی و صنعتی کشور خاطرنشان کرد: این حوزه می‌تواند تاثیر ویژه‌ای در تمامی ابعاد توسعه جوامع داشته باشد.
وی با اشاره به این‌که کنفرانس IST در مسیر اهدافش راه موفقی را پیموده تصریح کرد: پیشنهادی داشتیم تا IST را با حفظ ابعاد و گستره آن به ICT تبدیل کنیم زیرا در حال حاضر ضرورت فن‌آوری اطلاعات در تمام بخش‌ها به وضوح آشکار شده است. هرچند که در سر فصل‌های این کنفرانس به موضوع IT نیز توجه شده است.
دکتر تقی‌پور گفت:‌ کشور ما امروز در حال گذر از یک مخابرات قدیمی به نسل جدیدی از شبکه‌هاست، بنابراین نیاز امروز جامعه ایجاب می‌کند بعد از برگزاری این همایش‌ها و سمپوزیم‌ها دقت بیش‌تری به ابعاد کاربردی آن‌ها شود تا بتوانیم شاهد کاربرد آن‌ها در جامعه باشیم.
وزیر ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات گفت: ‌کشور در سال‌های اخیر در دستیابی به ابررایانه‌ها و پردازش برای داده‌کاوی و هوش مصنوعی دستیابی‌های خوبی داشته است.
او در پایان گفت: امیدواریم با تصویب نهایی برنامه پنجم توسعه و توجه به این حوزه شاهد جنب و جوش و رونق بیش‌تری در IT باشیم که به موجب آن حوزه‌های کسب و کار گسترش یابند.
بر اساس این گزارش، دکتر اخوان، رییس مرکز تحقیقات مخابرات ایران نیز در این همایش تصریح کرد: برگزاری همایش‌ها و سمپوزیوم‌ها یک حرکت علمی و تصمیم ما آن بود که برای حرکت به سمت کاربردی شدن پروژه‌ها هم‌زمان با برگزاری این همایش پروژه‌های تحقیقاتی این مرکز را نیز فراخوانی و برون‌سپاری کنیم اما تصمیمات به گونه‌ای شد که آن پروژه‌ها در زمان برگزاری‌ IST فراخوانی نشد ولی حدود سه هفته آینده فراخوانی عملی پروژه‌ها به‌صورت عمومی اعلام خواهد شد.
وی با اشاره به این که توافق‌نامه‌هایی با ۱۰ دانشگاه کشور در ارتباط با بورس‌های تحصیلی یک ساله امضا کرده‌ایم، ادامه داد: این ۱۰ دانشگاه متشکل از هفت دانشگاه در استان تهران و سه دانشگاه در شهرستان‌ها است و براساس این توافق‌نامه، بورس‌های تحصیلی یک ساله برای دانشجویان تکمیلی توسط این مرکز اهدا خواهد شد تا طی آن دانشجویان این حوزه با راهنمایی یکی از اساتید در دانشگاه یکی از پروژه‌های ارائه شده از سوی این مرکز را اجرا به صورت ماهانه مبلغی را دریافت کنند.