kidsvideogames
نو‌جوانان ۱۴ ساله‌ای که زمان بسیاری برای بازی‌های رایانه‌ای صرف می‌کنند، دارای مرکز شادی بزرگ‌تری در مغز خود هستند.
محققان آلمانی می‌گویند نو‌جوانان ۱۴ ساله‌ای که زمان بسیاری برای بازی‌های رایانه‌ای صرف می‌کنند، دارای مرکز شادی بزرگ‌تری در مغز خود هستند.

به گزارش ایتنا از خبرگزاری دانشجویان ایران، دکتر سایمن کهن از دانشگاه پزشکی چاریت در برلین و تیم بزرگی از کالج‌های اروپایی، دانش‌آموزان ۱۵۴ مدرسه در برلین را در دو گروه متشکل از دانش‌آموزانی که زیاد به بازی‌های رایانه‌ای توجه نداشتند و به‌طور میانگین چهار ساعت در هفته بازی می‌کردند و گروهی که حدود ۲۱ ساعت از هفته را صرف بازی‌های رایانه‌ای می‌کردند، مورد بررسی قرار دادند.

اسکن‌های مغزی در دانش‌آموزانی که وقت زیادی صرف بازی‌های رایانه‌ای می‌کردند، نشان داد که ماده خاکستری بافت عصبی در بخشی از مغز آنها به نام ونترال استریتوم بیشتر است.

ونترال استریتوم مربوط به تمام مواردی می‌شود که احساس لذت را می‌آورند مثل غذا و جوایز نقدی؛ این قسمت از مغز با برخی از اعتیادها هم ارتباط دارد مثلا اگر به یک فرد سیگاری یک نخ سیگار را نشان بدهید، این بخش از مغزش شروع به فعالیت می‌کند.

سوالی که برای پژوهشگران مطرح شده این است که آیا واقعا بازی‌های رایانه‌ای مرکز لذت مغز را بزرگ‌تر می‌کند یا اینکه افرادی که مرکز لذت بزرگ‌تری دارند، بیش‌تر به بازی‌های رایانه‌ای علاقه‌مند می‌شوند؟

به گفته کهن مطالعات دیگری که در این زمینه انجام شده نشان می‌دهد بزرگی بخش خلفی استریتوم باعث می‌شود افراد عملکرد بهتری در بازی‌های رایانه‌ای و تصمیم‌گیری سریع داشته باشند اما من حدس می‌زنم انجام بازی‌های رایانه‌ای می‌تواند مرکز لذت در مغز را بزرگ‌تر کند.