3220_orig

شاید در آن مقطع کسی تصور نمی کرد عزم دو کشور تا چه حدی برای عملیاتی کردن توافق مسوولان عالی آن ها جدی باشد، اما با سفر هیات آذربایجانی به کشورمان در قالب یک کمیسیون اقتصادی، این توافق ها رنگ و بوی عملیاتی گرفت و هر دو طرف از آغاز اجرایی شدن گسترش روابط در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات ابراز خشنودی کردند.

در همین راستا، معاون وزیر ارتباطات کشور آذربایجان برای نهایی کردن جزئیات توافق های صورت گرفته میان وزرای ارتباطات دو کشور در رأس هیاتی به کشورمان سفر کرد و روز گذشته با همت اداره کل امور بین الملل و مطالعات راهبردی، با مدیران پست، پست بانک، زیرساخت و تنظیم مقررات و همچنین قائم مقام وزیر در امور بین الملل دیدار و جزئیات پیشنهادی را در این بخش تنظیم کردند.
افزایش ترانزیت ترافیک دیتا از طریق آذربایجان
نخستین جلسه در این زمینه از سوی دکتر اخوان، قائم مقام وزیر در امور بین الملل با هیات آذربایجانی برگزار شد که در آن دو طرف به گسترش هر چه بیشتر روابط و برطرف کردن مشکلات جزئی باقی مانده تأکید کردند.
دکتر اخوان در این دیدار، ترانزیت ترافیک دیتا از طریق آذربایجان و ایران را یکی از برنامه های مهم دو کشور عنوان کرد و گفت: با افزایش همکاری ها در این حوزه، می توان بخشی از ترافیک انتقالی از شرق به اروپا را از این مسیر منتقل و منافع مشترکی را محقق کرد.
وی ادامه داد: از سوی دیگر مذکرات در این راستا با کشورهای دیگر انجام شده که برخی توافق ها در این خصوص نیز صورت گرفت.
معاون وزیر ارتباطات ترکیه نیز در این دیدار استفاده از امکانات ترانزیتی دو کشور را مورد تأکید قرار داد و تصریح کرد: ایران می تواند از طریق آذربایجان،ترافیک خود را به کشورهای اروپایی منتقل کند.
وی ادامه داد: کشورهای ایران و آذربایجان از شرایط جغرافیایی خوبی برخوردار هستند و انتقال بخشی از ترافیک در حال مبادله از منطقه در این مسیر می تواند منابع زیادی را برای دو کشور به ارمغان آورد.
انتقال تجربیات در حوزه رگولاتوری
دکتر محمد کرم پور، معاون وزیر و رئیس سازمان تنظیم مقررات نیز در دیدار با هیات اعزامی از آذربایجان مشترکات فرهنگی دو کشور را مورد تأکید قرار داد و اظهار داشت: با استفاده از ابزار مهمی به نام ICT ، می توان روابط مشترکات در کشور را عمیق تر و گسترده تر کرد.
وی افزود: در حوزه رگولاتوری تلاش های زیادی در ایران صورت گرفته که می توانیم تجربیات در زمینه رگولاتوری و طیف فرکانس میان را در کشور به اشتراک بگذاریم
سرویس های جدید پستی ایران در آذربایجان
معاون وزیر ارتباطات آذربایجان در روز پرکار خود به دیدار کرباسیان، مدیر عامل شرکت پست رفت تا همکاری ها دو کشور در این دو حوزه، ارزیابی و زمینه های گسترش روابط در این بخش را بررسی کنند.
بر همین اساس، مهندس کرباسیان زمینه همکاری میان دو کشور را بسیار فراهم دانست و گفت: آمادگی داریم تا سرویس های جدیدی نظیر خرید ایننترنتی، چاپ تمبر و ترانزیت مرسولات پستی را که در مجموعه پست ایران راه اندازی شده به کشور آذربایجان نیز عرضه کنیم.
وی خاطر نشان کرد: چاپ تمبر با دستگاه های پیشرفته و با کیفیت بالا و همچنین ترانزیت مرسولات پستی کشور آذربایجان به پاکستان، هند و امارات از جمله خدماتی است که قابل ارایه است.
معاون وزیر ارتباطات ترکیه نیز در این دیدار با استقبال از پیشنهادهای مطرح شده خواستار انتقال تجربیات ایران به کشورش علاوه بر دریافت سرویس های پستی شد.
ارایه خدمات بانکداری الکتروینکی در کشور آذربایجان
دفتر دکتر محبیان عراقی، مدیر عامل شرکت دولتی پست بانک، آخرین ایستگاه توقف و مذاکره تیم اعزامی از سوی کشور آذربایجان بود.
دکتر محبیان در این دیدار با اشاره به تلاش های در حال انجام در مجموعه پست بانک ایران اظهار داشت: انجام حوالجات مالی بین کشورها، سرمایه گذاری و احداث بانک مشترک، تأسیس شعبه پست بانک در باکو و همچنین ارایه سرویس های جدید نظیر موبایل بانکینگ تلفن بانک و همچنین فراهم آوردن امکان انجام خرید و فروش های اینترنتی، از جمله سرویس هایی است که از جمله زمینه های همکاری دو طرف می تواند باشد.
به هر حال نتیجه یک روز سخت، پرکار و پر ملاقات، آماده شدن یک متن پیشنهادی در راستای گسترش و تعمیق همکاریها در تمامی زمینه های ارتباطات و فناوری اطلاعات بود که قرار است در صورت تأیید نهایی مسوولان دو کشور، به امضاء برسد.