IMG16002432
به گزارش روابط عمومی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، مهندس علی حکیم جوادی در جمع خبرنگاران با بیان این مطلب اظهار داشت: شبکه علمی کشور با همکاری وزارت ارتباطات و وزارت علوم به بهره برداری می رسد.
وی افزود: در فاز نخست این شبکه، چند دانشگاه و مؤسسه علمی، یک یا دو دانشگاه علوم پزشکی و یک یا دو حوزه علمیه به هم متصل خواهند شد.
وی با بیان این مطلب که سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی از گذشته نیز متولی نسل اول شبکه ملی کشور بوده خاطر نشان کرد: شبکه علمی که یک شبکه غیرانتفاعی است و باید به سازمانی در ارتباط با این مباحث سپرده می‌شد؛ در این راستا و بدون شک، سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی بهترین جایگاه برای اجرای شبکه علمی با این ابعاد که قرار است تمام نقاط دانشگاهی را به هم متصل کند می باشد و امروز مدل کسب و کاری که در سازمان برای این شبکه در نظر گرفته شده سرویس‌دهی در لایه خدمات است.
رئیس سازمان فناوری اطلاعات، راه‌اندازی شبکه‌ی ملی اطلاعات را یکی از برنامه های ویژه این سازمان دانست و اظهار داشت: تاکید ما بر پیگیری این شبکه خواهد بود و از تمامی اصحاب رسانه تقاضا دارم که درباره‌ی پروژه‌ی شبکه‌ی ملی اطلاعات تمرکز بیش‌تری داشته باشند و توان خود را در این بخش صرف کنند تا ما مسوولان به واسطه‌ی یاری آن‌ها بتوانیم کار را به سرمنزل مقصود برسانیم.
وی درباره‌ی نحوه توزیع و ارائه خدمات برروی بستر خدمات خاطرنشان کرد: بروی این شبکه خدمات بسیاری ارائه می‌شود و ارائه‌دهندگان محتوا و اپراتور‌ها می‌توانند محتوایشان را برروی این بستر قرار دهند و اگر کسی نیز حاضر باشد که در این بستر خدمات ارائه کند، باید مجوز‌های لازم را از مبادی قانونی کسب کرده باشد.
رئیس سازمان فناوری اطلاعات با اشاره‌ای به پیاده‌سازی دیتاسنترهای استانی تصریح کرد: در حال حاضر درصدد راه‌اندازی ۳۱ مرکز داده در استان‌ها هستیم و بر همین اساس از مدل توزیع‌ شده استفاده کردیم که تاکنون در اکثر کشور‌های پیشرفته جواب داده است و از این طریق قادر خواهیم بود دیتاسنتر‌های استانی را توسط مدل ابری با دیتاسنتر ملی که در تهران ایجاد خواهد شد، به صورت یکپارچه ارائه کنیم.
وی ادامه داد: پیاده‌سازی توزیع شده این دیتاسنترها در استان‌ها، این است که هر دیتاسنتر برای خودش می‌تواند ارائه‌دهنده خدمات در استان مربوطه باشد و همچنین می‌تواند این فضا را نیز در اختیار دیگران برای ارائه خدمات قرار دهد.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تصریح کرد:‌ این دیتاسنترها، با توجه به جداسازی شبکه اینترنت از شبکه اینترانت، بستر عملیاتی شبکه ملی اطلاعات در کشور را ایجاد خواهد کرد.
وی گفت: هدف از ایجاد مراکز داده‌، درآمدزایی برای دولت نیست و با پهنای باندی که در شبکه‌ی اطلاعات دیده شده است، بستر‌های لازم برای عملیاتی ‌شدن مراکز داده به ارمغان آورده می‌شود که می‌توانند در ارتباط با شبکه‌ی ملی اطلاعات باشند.
مهندس علی حکیم جوادی با اشاره به این‌که برگزاری هفدهمین نمایشگاه بین‌المللی الکامپ برای متخصصان حوزه‌ی فاوا، دستاورد‌های تخصصی و ویژه‌ای به همراه دارد، خاطرنشان کرد: برای افراد غیرتخصصی نیز شامل آموزش و فرهنگ‌سازی می‌شود و یکی از برنامه‌های مهم و اساسی سازمان نیز همین است که فرهنگ‌سازی در بستر فن‌آوری اطلاعات شکل بگیرد.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در خصوص مصوبه شورای عالی اداری درخصوص سازمان فناوری اطلاعات گفت: شورای عالی اداری در تاریخ دوم شهریور ۱۳۹۰ مصوبه‌ای داشت که براساس آن سازمان فناوری اطلاعات به صورت هیئت عاملی اداره خواهد شد.
وی ادامه داد: پس از آن برای اجرا و ارایه اساسنامه فعالیت این سازمان نقطه نظراتی به شورای عالی اداری پیشنهاد شد که در این راستا در شهریورماه سال ۹۰ این شورا با مدل ارایه شاه موافقت کرد و از این پس سازمان فناوری اطلاعات به صورت هیئت عاملی اداره خواهد شد.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تصریح کرد:‌ بعد از امضای ریاست جمهور برای این مصوبه سازمان فناوری اطلاعات یک ماه فرصت خواهد داشت تا اساسنامه جدید را به دولت ارایه کند و پیش بینی می‌شود این اساسنامه تا پایان سال به سازمان فناوری اطلاعات ابلاغ شود.
وی با اشاره به این‌که برگزاری هفدهمین نمایشگاه بین‌المللی الکامپ برای متخصصان حوزه‌ی فاوا، دستاورد‌های تخصصی و ویژه‌ای به همراه دارد، خاطرنشان کرد: برای افراد غیرتخصصی نیز شامل آموزش و فرهنگ‌سازی می‌شود و یکی از برنامه‌های مهم و اساسی سازمان نیز همین است که فرهنگ‌سازی در بستر فن‌آوری اطلاعات شکل بگیرد.
معاون وزیر ارتباطات درباره‌ی شرکت‌های حاضر در نمایشگاه گفت: الکامپ هفدهم فرصت خوبی برای تعامل و رایزنی‌های بخش خصوصی و دولتی ایجاد کرده و در حوزه‌ی تولید خدمات و مشاوره، قطعا شرکت‌ها می‌توانند با استفاده از این فرصت بازار محصولات خود را گسترش دهند و حتی برروی صادرات محصولات نیز حسابی ویژه باز کنند.