sonami

شبکه اینترنت ژاپن پس از وقوع سونامی عظیم در سواحل این کشور نه تنها از کار نیفتاد، بلکه به مرکز بحرانی کلیدی برای اطلاع رسانی، کمک رسانی و پشتیبانی از بازمانده ها و مجروحان حادثه تبدیل شد.

با وجود وقوع زلزله قوی در ژاپن و پس‌لرزه‌ها و سونامی بعد از آن، زیرساخت‌های اینترنتی ژاپن تقریباً دست‌نخورده باقی مانده است و اینترنت در این کشور همچنان فعال و برقرار است.

به گزارش ایتنا به نقل از مشورت، در پی وقوع زلزله و سونامی در ژاپن در ۱۱ مارس ۲۰۱۱ (۲۰ اسفند ۱۳۸۹) که در شهر سندای واقع در شمال شرقی این کشور روی داد، خسارت‌های سنگینی به بار آمده است ولی این زلزله که از آن به عنوان قوی‌ترین زلزله ثبت‌شده در تاریخ ژاپن یاد می‌شود، نتوانسته تاثیرات مخرب قابل ملاحظه‌ای بر اینترنت این کشور از خود برجای گذارد.

شرکت رنیسیز (Renesys) که بر ترافیک اینترنت در جهان نظارت می‌کند اعلام کرده است این زلزله ۹/۸ ریشتری بر کابل‌های زیردریایی ژاپن که ارتباط این کشور با دیگر نقاط جهان را فراهم می‌آورد، تقریباً بی‌اثر بوده است.

بر اساس این گزارش به دنبال وقوع این زلزله فقط درصد ناچیزی از اینترنت ژاپن قطع و مختل شد و اندکی بعد، بسیاری از این اختلالات برطرف گشت.

شرکت Keynote Systems نیز در گزارشی مشابه اعلام کرد که تجزیه و تحلیل‌های موجود نشان می‌دهد در بعد از ظهر روز جمعه یعنی چند ساعت پس از وقوع زلزله مهیب سندای، مشکلات بسیار کمی برای اینترنت ژاپن گزارش شده است.
با وجود خسارات مهلکی که زمین لرزه ۸.۹ ریشتری به بیشتر بخش‌های صنعتی و تجاری ژاپن وارد کرده است، این کشور توانسته اینترنت، یکی از کلیدی‌ترین زیرساختارهای ارتباطاتی خود را حفظ کند و حتی با وقوع سونامی چنان بزرگ، آن را از آسیب دیدگی و تخریب به دور نگه دارد.

این در حالی جالب توجه خواهد بود که به کشورهایی در جهان توجه شود که با وقوع توفانی کوچک و یا ناآرامی به سرعت اتصال خود را با بقیه جهان از دست داده و دسترسی آنها به اینترنت قطع می‌شود.

در شرایط بحران، اینترنت برای افرادی که در جستجوی اطلاعاتی خاص بوده و به دنبال راه‌کاری برای بیرون آمدن از بحران می‌گردند، ابزاری کلیدی به شمار می‌رود و وقوع سونامی عظیم در ژاپن بار دیگر نشان داد که این ابزار چگونه می تواند در شرایط بحرانی کارساز باشد.

اینترنت به گونه‌ای طراحی شده است که می‌تواند در برابر یک جنگ هسته‌ای نیز مقاومت کند، اما فاجعه ژاپن ثابت کرد میزان مقاومت این ابزار در برابر رویدادهای طبیعی نیز به همان اندازه بالا است.

در پی برخورد امواج عظیمی که در پی زمین لرزه ۸.۹ ریشتری به وجود آمد، با سواحل ژاپن، تصاویر این سونامی با سرعتی بالا سرتاسر شبکه اینترنت را پر کرد. در پی این تصاویر، عکس‌ها و فیلم‌های ویدیویی یکی پس از دیگری بر روی اینترنت قرار می‌گرفتند تا جهان از آنچه در ژاپن در حال وقوع است، آگاهی بیابد.

یک روز پس از وقوع سونامی در حدود پنج میلیون نفر با مراجعه به وب‌سایت یوتیوب تصاویر تدوین نشده و خام وقوع سونامی را مشاهده کردند. صدها نفر درباره این تصاویر دردناک نظرات خود را به ثبت رسانده و تصاویر را در میان وب سایت‌های اجتماعی جهانی و محلی به اشتراک گذاشتند.

از سویی دیگر اینترنت با در اختیار داشتن ابزارهایی مانند PersonFinder گوگل که به هزاران نفر در یافتن موقعیت عزیزانشان کمک کرد و توصیه‌هایی را برای کمک به حفظ بازمانده ها در اختیار کاربرانش قرار داد، به مرکز مجازی بحران تبدیل شد.

تا روز یکشنبه یعنی دو روز پس از وقوع سونامی بیش از ۸۱ هزار نفر بر روی نرم افزار گوگل برای یافتن موقعیت یا سلامت عزیزان خود پیغام گذاشته‌اند و این وب سایت هر چند دقیقه یک بار به زبان‌های انگلیسی و ژاپنی به روز رسانی می‌شود. جستجوی اتفاقی نام خانوادگی رایج “ساتو” در این وب‌سایت صدها نتیجه در پی دارد که بسیاری از آنها در “سندای” زندگی می‌کرده‌اند.

وب سایت توئیتر نیز هر چند ثانیه یکبار به واسطه پیام‌هایی درباره سلامت افراد، تسلیت و یا پیام‌های امدادرسانی، به روز رسانی می‌شود. این وب سایت برنامه‌ای برای اهدای پول به بازماندگان ژاپنی راه اندازی کرده است تا افراد با اهدای آنلاین پول به صلیب سرخ در روند کمک به بازماندگان این فاجعه طبیعی نقشی داشته باشند.

افراد مشهور و محبوب مانند هنرپیشه ها و هنرمندان بین المللی نیز در این فعالیت‌های اینترنتی حضور داشته و با ارسال پیام‌های مختلف از طرفداران خود می‌خواهند برای ژاپن دعا کرده و با اهدای پول به آسیب دیدگان این کشور کمک کنند.