farnaam

به گزارش روابط عمومی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات،‌دکتر رضا تقی پور در همایش نوآوری و تحول در ارائه خدمات مخابراتی ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: در تلاش هستیم تا طی پنج سال آینده و با توسعه شبکه فیبرنوری این شبکه بتواند به هفت میلیون مشترک را پشتیبانی کند.

وی با اشاره به شبکه ملی اطلاعات افزود: امیدواریم تا با راه اندازی شبکه ملی اطلاعات،‌امکان بهینه سازی و استفاده حداکثری از فرصت های فضای شبکه فراهم شود.
وی خاطرنشان کرد: شبکه ملی اطلاعات و اینترنت دو مقوله جدا از هم هستند و با استفاده از این شبکه در تلاش هستیم تا از برخی آسیب های اینترنت در حوزه های امنیتی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی جلوگیری کنیم.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تصریح کرد: یکی از اقدام های صورت گرفته در این راستا،‌انتقال میزبانی سایت های دولتی به دیتا سنترهای داخلی است که تا کنون ۹۵ درصد این هدف محقق شده است.
وی ادامه داد: همچنین شرکت های خصوصی که به شرکت های دولتی سرویس ارائه می کنند نیز می بایست میزبانی سایت های خود را به داخل کشور منتقل کنند.
دکتر رضا تقی پور با اشاره به فعالیت های صورت گرفته به منظور تامین زیرساخت های مورد نیاز در این حوزه گفت: زیرساخت های قانونی از طریق کارگروه فاوا و همچنین کمیسیون تنظیم مقررات به منظور توسعه فعالیت های موجود و برطرف کردن نیازهای بازار در این حوزه تامین می شود.
وی تاکید کرد: تصویب آیین نامه اجرایی بند الف ماده ۴۶ برنامه پنجم توسعه از جمله زیرساخت های قانونی است که در کارگروه فاوا تصویب و به زودی از سوی معاون اول رئیس جمهور ابلاغ خواهد شد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشت: توسعه شبکه هایی نظیر شبکه ملی مدارس،‌شبکه علمی کشور و ‌شبکه سلامت از جمله شبکه هایی است که در راستای تامین زیرساخت های لازم برای توسعه محتوا عملیاتی می شود.
وی افزود: در همین راستا اتصال ۲۷ هزار مدرسه به شبکه مدارس،‌هوشمند سازی سه هزار مدرسه و اتصال دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی به شبکه علمی کشور به منظور استفاده از محتواهای علمی و خدمات کاربردی با حمایت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در حال اجرا است.
دکتر رضا تقی پور تصریح کرد: ایجاد موتور جستجوی بومی و‌ سیستم عامل بومی نیز از جمله زیرساخت های درحال ایجاد برای ارائه سرویس است.
وی ادامه داد: توسعه مراکز داده استانی در راستای همکاری به منظور تامین نازهای بخش حاکمیت آغاز شده و تا پایان سال جاری در ۱۱ استان نهایی و در سال آینده برای ۲۱ استان دیگر کشور راه اندازی خواهد شد.