ra4-2812

بررسی بنیاد ملی خواب در آمریکا نشان می‌دهد ۹۵ درصد از آمریکایی‌ها یک ساعت قبل از خوابیدن از یکی از ابزار فناوری اعم از رایانه ، گوشی ، کنسول بازی، mp۳player استفاده می‌کنند و این کار تاثیر منفی بر کیفیت خواب بسیاری از آنان دارد.

محققان می‌گویند استفاده بیش از حد از این ابزار در فاصله کوتاهی قبل از خواب بر توانایی فرد برای خوابیدن راحت و بدون دغدغه تاثیر منفی می‌گذارد.

نور مصنوعی این دستگاه‌ها، گرد و غبار موجود بر روی آنها و اثرات روحی و روانی حاصل از استفاده از آنها بر هورمون ملاتونین که افراد را ترغیب به خواب می‌کند تاثیر منفی گذارده و نگرانی و اضطراب فرد را بیشتر می‌کند.

این امر در مورد تماشای تلویزیون هم صادق است و هر چقدر افراد مسن‌تر باشند به هم ریختگی خواب آنها در صورت تماشای تلویزیون در فاصله کوتاهی قبل از خواب بیشتر خواهد بود.

البته میزان تماشای تلویزیون با کاهش سن افراد کمتر شده و جوانان بیشتر وقت خود را صرف بازی‌های ویدیویی با گشت و گذار در اینترنت می‌کنند.

بر اساس بررسی‌های بنیاد ملی خواب آمریکا ۶۱ درصد مردم این کشور یک ساعت قبل از خواب از لپ‌تاپ یا رایانه استفاده می‌کنند و این رقم در آینده بیشتر خواهد شد.