images11

به گزارش روابط عمومی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، این نمایشگاه با حضور دکتررضا تقی پور، وزیر ارتباطات و اعضای کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی افتتاح شد و به گفته کارشناسان، حضور صنایع بومی در این دوره مموجب شده بود تا زمینه اطلاع رسانی مناسب به منظور بهره‌مندی مردم از خدمات بومی فراهم شود.

به گفته مسوولان برگزاری این نمایشگاه، یکی از اهداف اصلی این نمایشگاه تبادل اطلاعات متخصصان، مدیران و کارشناسان بخش‌های دولتی و خصوصی و دست‌اندرکاران این صنعت است که گروهی از بازدیدکنندگان تخصصی برای مشاهده و آشنایی با آخرین فن‌آوری‌ها و تولیدات صنعت مخابرات و ارتباطات در آن حضور پیدا کردند.
بر همین اساس، شرکتهای توانمند حوزه ارتباطات، اپراتورهای فعال در این بخش و بخش حاکمیتی در حوزه ارتباطات و زیرساخت در این نمایشگاه حاضر شدند و آخرین دستاوردهای خود را در معرض دید عموم قرار دادند که برخی خدمات و محصولات جدید ارائه شده مورد استقبال بازدیدکنندگان قرار گرفت.
برگزاری کارگاه های آموزشی از سوی شرکت ارتباطات زیرساخت، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و موسسه تحقیقات ارتباطات و فناوری اطلاعات و اپراتورهای فعال در این حوزه به عنوان یکی از نقاط قوت این نمایشگاه از سوی دیگر، بازدید کنندگان، مطرح می شد.
همانند سالهای گذشته، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی تلاش کرده بود تا به عنوان صحنه گردان عرصه ارتباطات و فناوری اطلاعات به نوعی تمامی ذی نفعان این حوزه نظیر مردم، اپراتورها، صنعت و دولت را پوشش دهد و همچنین با برگزاری کارگاههای آموزشی که مورد استقبال گسترده مردم و متخصصان قرار گرفت نسبت به افزایش سطح آگاهی عمومی اقدام کرد.
جهت گیری سرمایه گذاری حوزه ICT ، نظارت آنلاین (بر خط ) بر اپراتورهای ارتباطی، تایید نمونه و استاندارد و آشنائی با مجامع بین‌المللی حوزه ICT و جایگاه رگولاتوری از جمله کارگاه های آموزشی برگزار شده از سوی سازمان تنظیم مقررات در نمایشگاه تلکام بود که با حضور همه ذی نفعان برگزار شده است.
شرکت ارتباطات زیرساخت یکی دیگر از شرکت های تابعه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بود که در این نمایشگاه حاضر شده و تلاش های صورت گرفته و در دست اجرا برای افزایش پهنای باند اینترنت و کاهش قطعی های آن را در معرض دید کارشناسان قرار داد و پروژه های این بخش نظیر روند اجرایی بخش های نخست پیاده سازی شبکه ملی اطلاعات را برای علاقمندان این حوزه تشریح کرد.
برگزاری کارگاه های آموزشی نظیر سیگنالینگ و شبکه های مخابراتی، شبکه های نوری و آشنایی با مفاهیم مخابراتی و ارتباطی نیز از دیگر برنامه های این شرکت در تلکام دوازدهم محسوب می شود.
اما در سال جاری، شرکت ارتباطات زیرساخت برای نخستین بار به همراه فعالان حوزه زیرساخت ارتباطی کشور، تحت عنوان “شرکت های همکار”همچون پیشگامان کویر یزد، اشتارد پارس،آزمون کیفیت، میکرو موج، پارس تلفن کار، کارخانجات مخابراتی ایران، کامکار سیستم، تکفام، رایافون ودانیل کیا، به عنوان نهاد حاکمیتی مخابرات در بخش دولتی در نمایشگاه امسال شرکت می کند.
نقش رجیستری در سیستم عامل و ‏امنیت آن، واکنش و مقابه با حوادث در مرکز عملیات امنیت و طراحی، پیاده سازی سامانه پایانه ارزیابی کیفی جریان سازی ویدیی بر روی شبکه و شنایی با نسل های آینده شبکه های دسترسی نوری از جمله دوره های آموزشی بود که از سوی موسسه تحقیقات ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد.
اما اپراتور اول (گروه مخابرات) با حضور در این نمایشگاه در چند بخش عمده تلاش کرده بود تا آخرین دستاوردهای همکاران خود را در معرض دید عموم قرار دهد که سامانه خرید با تلفن همراه (جیرینگ)، خدمات ارزش افزوده تلفن همراه، وایمکس مبین نت و سرویس های جدید ارائه شده از سوی شرکت های مخابرات استانی به کابران منطقه ای از جمله این بخش ها محسوب می شود.
به گفته مسوولان شرکت ارتباط سیار ایران، همراه اول، ۲۰۰ سرویس ارزش افزوده که توسط ۱۳ شرکت داخلی و ۲ شرکت با تجربه ایجاد شده بود را در نمایشگاه امسال به نمایش گذاشت.
یکی دیگر از مواردی که در این نمایشگاه برای نخستین بار نسبت به اطلاع رسانی آن اقدام شد این بود که مشترکان همراه اول بعد از اتمام نمایشگاه تلکام می توانند هر گونه خدمات مربوط به تلفن همراه خود را به صورت غیر حضوری و از طریق پیک موتوری که از سوی مرکز تماس ۰۹۹۹۰ به محل اعزام می شود دریافت کنند و ین خدمات شامل تعویض سیمکارت و فعال سازی خدمات جیرینگ مشترکان خواهد بود.
اما یکی از سرویس هایی که در این نمایشگاه مورد استقبال شرکت کنندگان قرار گرفت، سامانه خرید با تلفن همراه (جیرینگ) بود که به گفته مسوولان این حوزه ویژگی های این سرویس در این نمایشگاه به مخاطبان عرضه شد تا به محض ارائه مجوزهای لازم از سوی مراجع ذی صلاح به متقاضیان ارائه شود.
این سرویس درحال حاضر علاوه بر تهران و شهرهای بزرگ در ۴۰۰ مرکز ICT نیز روستایی ارائه شده است.
شرکت مبین نت نیز که دارنده پروانه ارائه اینترنت پرسرعت بی سیم در سطح کشور است در این دوره از نمایشگاه علاوه بر معرفی سرویس های قابل ارائه از سوی این شرکت، برای نخستین بار سرویس اینترنت شخصی با مودم جیبی را بهد مخاطبان عرضه کرده بود.
مخابرات استان تهران نیز علاوه بر سرویس هاس شبکه هوشمند و پرداخت غیرحضوری یا همان ۱۸۱۸ ، پیامک تلفن ثابت و تلویزیون اینترنتی را نیز در را در معرض دید عموم گذاشته بود.
شرکت های مخابرات استانی یکی از فعالان این حوزه محسوب می شوند که سرویس های جدیدی را عرضه کردند و به عنوان نمونه می توان به سرویس پیامک تلفن ثابت از سوی مخابرات استان تهران که علاقه‌مندان به استفاده از این سرویس، می‌توانستند از روش کار برای استفاده پیامک از تلفن ثابت در غرفه شرکت مخابرات استان تهران بازدید کرده و به صورت عملی این روش را مشاهده کنند و یا سرویس های گویا ۹۷۳ از سوی مخابرات استان اصفهان اشاره کرد که از آنجایی که هزینه مضاعفی را برای اصفهانی ها ایجاد نمی کرد مورد استقبال آن ها قرار گرفته است.
همچنین، سرویس ۲۰۳۰ که امکان دریافت اینترنت پرسرعت به صورت غیر حضوری و با قیمت مناسب برای کاربران اصفهانی فراهم می کند
استان فارس نیز در این نمایشگاه از خدمات جدید خود رونمایی کرد که از آن جمله می توان به ۱۱۸ نوین با ارائه پنج سرویس جدید و پروژه NMS روستایی که امکان نظارت برخط بر فعالیت های فنی و اجرایی دفاتر ICT روستایی را فراهم می کرد اشاره کرد.
ارائه و معرفی سرویس های جدید نظیر سرویس تجمیع پرداخت قبوض در استان قم و نصب دستگاه دزدگیر روی تلفن ثابت از طریق سرویس های هوشمند و واگذاری تلفن ثابت اعتباری از سوی استان آذربایجان غربی از دیگر سرویس های عرضه شده در این دوره از نمایشگاه تلکام محسوب می شود.
اما یکی دیگر از اپراتورهای حاضر در این نمایشگاه، اپراتور دوم تلفن همراه بود که همراه با همکارهای فعال خود در عرصه های ارتباطی و بانکی در این نمایشگاه حاضر شد و به گفته مسوولان ۲۳ محصول و سرویس جدید خود در حوزه تلفن همراه و وایمکس را در این نمایشگاه عرضه کرد.
کارشناسان بر این باورند که با توجه به سرعت تغییرات در این حوزه این گونه نمایشگاهها نقش بسیاری در معرفی دستاوردهای جدید و طراحی کسب و کارهای جدید و روشهای جدید برای فعالیت در این حوزه منجر دارد.