80070894-2437492

به گزارش روابط عمومی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، مهندس علی حکیم جوادی، در مراسم اعطاء پروانه فعالیت در نظام ملی مدیریت اطلاعات، ضمن بیان این مطلب، اظهار داشت: به موازات فعالیت‌های صورت گرفته در جهت گسترش کاربردهای فناوری اطلاعات در کشور، دغدغه‌های حفظ امنیت در این حوزه افزایش یافته است.

وی با بیان این مطلب که حفظ امنیت در فضای مجازی، یکی از مهمترین دغدغه‌های کشورهای دنیا محسوب می‌شود، افزود: در همین راستا، سرمایه‌گذاری زیادی در حوزه امنیت فناوری اطلاعات صورت می‌گیرد.
وی خاطر نشان کرد: در کشور ما نیز توجه ویژه‌ای به حوزه فضای مجازی می‌شود که دستور مقام معظم رهبری در راستای ایجاد شورای عالی فضای مجازی به منظور ساماندهی در این حوزه از آن جمله محسوب می‌شود.
وی با اشاره به ایجاد مرکز نما در سازمان فناوری اطلاعات تصریح کرد: این مرکز در راستای اقدام سوم از راهبرد دوم سند امنیت فضای تبادل اطلاعات تشکیل شده و در موضوع اعتبار سنجی شرکت‌های فعال در این حوزه یکی از اقدام‌های این مرکز محسوب می شود.
رئیس سازمان فناوری اطلاعات با بیان این مطلب که در حال حاضر، سه هزار ۵۰۰ مجموعه دولتی باید در فرآیند ISMS و مدیریت امنیت اطلاعات قرار گیرند و آن را پیاه سازی کنند، گفت: امروز یک شرکت در حوزه ارائه خدمات آموزش نظام ملی مدیریت امنیت اطلاعات(ISMS) و چهار شرکت در حوزه ارائه خدمات مشاوره‌ای در این بخش پروانه فعالیت ارایه می‌شود.
وی ادامه داد: در آینده نزدیک نیز پروانه فعالیت چهار شرکت در زمینه ممیزی نظام ملی مدیریت امنیت اطلاعات پیاده شده و سازمان‌ها نیز به شرکت‌های منتخب ارایه خواهد شد.
معاون وزیر ارتباطات در خصوص زمانبندی پیش‌بینی شده برای پیاده‌سازی ISMS در سازمان‌های دولتی گفت: امیدواریم با اقدام‌های در دست اجراء طی مدت دو سال پیاده‌سازی این نظام برای بسیاری از سازمان‌ها عملیاتی شده باشد.
بر اساس این گزارش، مهندس سعید مهدیون، نایب رئیس هیات مدیره و مدیر عامل سازمان فناوری اطلاعات نیز در این مراسم با اشاره به مصوبه دولت در این خصوص گفت: بر اساس این مصوبه تمام دستگاه‌های دولتی مکلف هشتند تا ISMS را در سازمان مطبوع خود پیاده سازی کنند.
وی ارایه پروانه فعالیت به شرکت‌های توانمد در این حوزه را نخستین گام رسمی اعطای گواهینامه فعالیت در این حوزه دانست و ادامه داد: بر اساس مصوبه دولت، تمام بخش‌های غیر دولتی مهم که مجوز فعالیت خود را از دولت دریافت می‌کنند. مکلف هستند تا نظام مدیریت امنیت اطلاعات را در مجموعه خود پیاده سازی کنند.