3129_orig

با اجرایی شدن تفاهم نامه میان سازمان فناوری اطلاعات ایران و استانداری‌های هشت استان بزرگ، دولت الکترونیکی در این استان‌ها توسعه پیدا خواهد کرد.

به گزارش روابط عمومی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، مهندس علی حکیم جوادی رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران، در مراسم امضاء تفاهم نامه همکاری میان سازمان با هشت استان، ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: یکی از برنامه‌های اصلی دولت دهم، پیاده‌سازی دولت الکترونیکی و خدمات الکترونیکی است.
وی با بیان این مطلب که اقدامات خوبی در راستای پیاده‌سازی زیرساخت‌ها از سوی دولت صورت گرفته، افزود: امیدواریم با وجود این زیرساخت‌ها و کمک استانداری‌ها، پیاده‌سازی دولت الکترونیکی در طول برنامه پنجم محقق شود.
وی خاطر نشان کرد: افزایش آمادگی الکترونیکی، و توسعه خدمات الکترونیکی در استان‌ها از جمله اهداف وزارت ارتباطات در راستای همکاری با استانداری‌ها محسوب می‌شود.
معاون وزیر ارتباطات با بیان این مطلب که در همین راستا، هشت استان فعال در این زمینه انتخاب شدند، تصریح کرد: پیش از این، توسعه دولت الکترونیکی در استان بوشهر با همکاری استانداری این استان به عنوان یک الگو پیاده‌سازی شده و هم اکنون آماده بهره‌ برداری است.
وی ادامه داد: در همین راستا، علاوه بر ایجاد مرکز داده، ۲۱ خدمت قابل ارایه به صورت الکترونیکی از طریق پورتال این استان قابل دستیابی است.
مهندس حکیم جوادی، حمایت از شرکت های فناور در حوزه فناوری اطلاعات در استان‌ها را یکی از اهداف اجرای این تفاهم‌نامه دانست، گفت: در حال حاضر، شرکت‌های فناور و مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی خوبی در استان‌ها فعال هستند که می‌بایست از توانمندی آن‌ها در ساماندهی طرح‌های استانی و فرااستانی استفاده کرد.
وی با بیان این مطلب که فناوری اطلاعات یکی از ابزارهای اصلی اجرای هدفمندی یارانه‌ها و تحقق عدالت اجتماعی است، تأکید کرد: می‌بایست با استفاده از بازوهای اجرایی که در استان‌ها ایجاد می‌شود، به عنوان یک بازوی قوی در کنار دولت جهت اجرای هدفمندی یارانه‌ها فعالیت کنیم.
رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران اظهار داشت: سازمان فناوری اطلاعات، استانداردهای لازم برای طراحی نرم افزارهای کاربردی و موضوعات زیرساخت را تعریف و به عنوان بازوی اجرایی کار گروه فاوا، نیازهای استان‌ها را برای کار گروه ارایه خواهند کرد.
بر اساس این گزارش، دکتر مومن باا… ، معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی وزارت ارتباطات نیز در این مراسم با بیان این مطلب که رکن اصلی هر توسعه‌ای، برنامه است، تصریح کرد: دو هدف در دولت نهم و دهم وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات پیگیری می شد که ایجاد زیرساخت و افزایش دسترسی به خدمات ارتباطی و اجرایی کردن دولت الکترونیکی از جمله این اهداف است.
وی افزود: از سال گذشته و با حضور دکتر تقی پور، برنامه‌های بسیار خوبی در راستای اجرای اهداف دولت دهم در این خصوص پیاده شده که امیدواریم استانداری‌ها نیز در طول برنامه پنجم توسعه، برنامه‌های لازم برای توسعه در این حوزه‌ها تعریف و پیاده‌سازی کنند.
دکتر مومن باا… با اشاره به جشنواره ملی ICT نیز گفت: این جشنواره در ۲۷ اردیبهشت ماه سال آینده برگزار خواهد شد و برترین های حوزه ICT از دیدگاه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات معرفی خواهند شد.
این گزارش حاکی است، در این مراسم، تفاهم‌نامه همکاری میان سازمان فناوری اطلاعات ایران و هشت استانداری از قبیل تهران، خراسان رضوی، اصفهان، فارس، گلستان و مازندران به امضاء رسید.