2159748_334
به گزارش روابط عمومی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات،‌ مهندس علی حکیم جوادی،‌معاون وزیر و رئیس سازمان فناوری اطلاعات در نشست خبری خود با رسانه ها ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: پیش از این در شبکه علمی نسل قدیم که در سال ۷۷ به بهره برداری رسیده بود،‌حداکثر پهنای باند دو مگابیت برثانیه را برای دانشگاه ها فراهم کرده بود.
وی افزود: به منظور برطرف کردن نیازهای موجود و همچنین بر اساس بند “ه” ماده ۴۶ برنامه پنجم توسعه کشور، وزارت ارتباطات طراحی شبکه جدید علمی را در دستور کار خود قرار داد تا زیرساخت های لازم در این حوزه را فراهم کند.
رئیس سازمان فناوری اطلاعات با اشاره به مزایای راه اندازی شبکه علمی کشور تصریح کرد: این شبکه اتصال میان دانشگاه ها، حوزه های علمیه و مراکز پژوهشی و پژوهشگاه ها را فراهم می کند.
وی ادامه داد: این شبکه نخستین شبکه ای است که به صورت یکپارچه و بر پایه IPV6 پیاده سازی می شود در حالی که امکان کار با IPV4 را هم دارد.
علی حکیم جوادی با بیان این مطلب که منابع بسیار خوب اطلاعاتی در دانشگاه ها و مراکز پژوهشی کشور وجود دارد گفت: بهره برداری از شبکه علمی امکان اشتراک گذاری منابع در این حوزه را فراهم می کند.
وی تاکید کرد: امکان برگزاری کلاس های مجازی و آموزش از راه دور پزشکی برای دانشگاه های علوم پزشکی از دیگر ویژگی های این شبکه محسوب می شود.
وی خاطرنشان کرد: شبکه علمی کشور،‌محرومیت زدایی علمی را محقق می کند و به واسطه آن شکاف میان منطق محروم و نقاط توسعه یافته کاهش خواهد یافت.
معاون وزیر ارتباطات شبکه علمی کشور را بستر تولید محتوا دانست و اظهار داشت: امیدواریم با راه اندازی این شیکه و ایجاد دیتا سنترهای مختلف در سطح کشور،‌سهم قابل توجهی از تولید محتوا در دنیا را بدست آوریم.
وی افزود: یکی از محاسن این شبکه این می باشد که طراحی آن توسط متخصصان داخلی و با استفاده حداکثری از توان بخش خصوصی صورت گرفته است.
وی ادامه داد: نقش وزارت ارتباطات در توسعه این شبکه،‌حاکمیتی خواهد بود و سیاست گذاری،‌ هدایت و نظارت برای پیاده سازی شبکه علمی کل کشور توسط بخش خصوصی را مدیریت خواهد کرد.
رئیس سازمان فناوری اطلاعات بهره برداری از اتصال بیش از ۳۲ هزار مدرسه به شبکه مدارس کشور از دیگر پروژه هایی است که فردا افتتاح خواهد شد ادامه داد: در حال حاضر ۳۲ هزار مدرسه به شبکه مدارس متصل شده اند که این تعداد تا پایان سال جاری به ۳۵ هزار عدد و تا پایان سال ۹۱ به ۷۰ هزار مدرسه افزایش خواهند یافت.
وی تصریح کرد: هوشمند سازی یک هزار و ۶۰۰ مدرسه از دیگر تلاش های صورن گرفته به منظور گسترش کاربردهای فناوری اطلاعات در سطح جامعه خصوصا در مدارس است که فردا به بهره برداری می رسد.
وی تاکید کرد: فاز نخست شبکه علمی،‌اتصال ۳۲ هزار مدرسه به شبکه مدارس کشور و بهره بردااری از یک هزار و ۶۰۰ مدرسه از جمله پروژه هایی است که صبح فردا با حضور مسوولان عالی اجرایی کشور در مرکز همایش های شهید قندی وزارت ارتباطات افتتاح خواهد شد.