شناسایی و رفع خطای سایت

اگر به دنبال داشتن یک سایت بدون عیب و نقص هستید، شناسایی و رفع خطای سایت به طور مستمر از مهمترین اقدامات ضروری برای این منظور می باشد.

یک وب سایت ممکن است به دلایل مختلف در هر قسمتش به صورت پیوسته یا تصادفی بازدیدکنندگان را با خطاهای مختلف روبرو نماید. به طور کلی می توان خطاهای وب سایت ها را در دسته های زیر تقسیم بندی کرد:

  • خطاها در فرایند تولید صفحات وب ۳۰x
  • خطاهای دیتابیس و ذخیره سازی اطلاعات ۱۰x
  • خطاهای دسترسی و مسیریابی ۴۰x
  • خطاهای اجرایی و سیستمی ۵۰x

گاه خطاها از ابتدای طراحی وب سایت وجود دارد و به علت بی توجهی به آنها موجبات نارضایتی کاربرانی را فراهم می آورد که ممکن است هرگز این نارضایتی را بیان هم نکنند و فقط سایت شما را ترک کنند. بنابراین رفع خطای سایت قطعا در حفظ کاربران سایت بسیار ارزشمند می باشد.

البته همیشه خطاها از ابتدا در وب سایت وجود ندارند و برخی خطا ها به مرور زمان و با توجه به تغییرات و فعالیت های روزمره وب سایت شما ایجاد می شوند، خصوصا خطاهای گروه ۱۰x و ۴۰x که در بیشتر مواقع به دلیل تغییرات یا اختلال در دیتابیس رخ می دهند. از این رو شناسایی و رفع خطای سایت باید به صورت دوره ای و منظم انجام گردد تا همواره از داشتن وب سایت عاری از خطا اطمینان داشته باشید. این دوره می تواند به نسبت گستره سایت و استعداد آن برای ایجاد خطا متفاوت باشد.

در این بین ثبت و آنالیز آمار خطاهای اتفاق افتاده غیر از آن که ابزاری برای رفع آن خطاها می باشد، آماری بسیار کاربردی می باشد جهت شناخت استعداد وب سایت در تولید خطا در آینده که به این ترتیب اقدامات پیشگیرانه خوبی نیز می توان صورت داد. البته با این وجود این اقدامات هرگز به معنای عدم نیاز به بررسی دوره ای جهت شناسایی و رفع خطای سایت نمی باشد.

شناسایی و رفع خطاهای وب سایت

یکی از نکات قابل اشاره دیگر صفحات خطا در وب سایت می باشد. وجود صفحاتی گویا که کاربر را در جریان خطا و علت آن بگذارد باعث خواهد شد تا با وجود بروز خطا اما اعتماد کاربر به سایت شما حفظ شود. اما اگر بدون اطلاع کاربر را به صفحاتی نامربوط بازگردانید یا در تمامی صفحات خطای خود پیامی یکسان را به کاربر نمایش بدهید، کاربر احساس خواهد کرد که سایت شما چندان قابل اعتماد نیست.

غیر از کاربران از نظر SEO نیز شناسایی و رفع خطاهای وب سایت از ارزش بالایی برخوردار است. حتی برخی موتورهای جستجو معروف مانند گوگل و بینگ اگر تعداد خطاهای سایتی زیاد باشد آن سایت را تحریم کرده و کمتر ربات خود را برای جمع آوری اطلاعات به آن وب سایت می فرستند. بنابراین از نظر SEO نیز حذف این خطاها بسیار ارزشمند خواهد بود.

هر چند نداشتن خطا امتیاز مثبت محسوب نمی گردد، اما قطعا وجود آن امتیاز منفی برای شما در مقابل رقبا را در نتایج جستجو به همراه خواهد داشت. همینطور خطاهایی مثل ۴۰۴ می توانند کاربران زیادی را که بر روی لینک شما در نتایج کلیک کرده اند به صفحه خطا در سایت شما هدایت کند در حالی که محتوای مد نظر ایشان به صفحه دیگری از سایت شما منتقل شده است اما شما این دسته از کاربران را از دست خواهید داد.

شناسایی و رفع خطای سایت کار تخصصی و نیازمند افرادی با تجربه می باشد. ما در کدباکس این خدمات را به صورت حرفه ای انجام می دهیم. جهت آنالیز اولیه از وب سایت خود می توانید با بخش پشتیبانی کدباکس درخواست خود را مطرح نمائید.

رفع خطای سایت