timthumb

به گزارش واحد خبر روابط عمومی وزارت ارتباطات وفناوری اطلاعات، دکتر رضا تقی پور، صبح امروز در همایش هم اندیشی توسعه فناوری های پایه شبکه ملی اطلاعات اظهار داشت:حوزه فناوری اطلاعات حوزه ای فرا بخشی است و هر چه به سمت توسعه و پیشرفت آن پیش می رویم، این حوزه نقش چشمگیری در سایر حوزه ها ایفا می کند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان این که از میان هفت میلیارد انسان روی زمین دو میلیارد به اینترنت دسترسی دارند گفت: در عصر انفجار اطلاعات تولید و انتقال اطلاعات اهمیت بسزایی یافته است.
وی با تاکید بر این که در چنین شرایطی موضوع امنیت در عرصه های فناوری اطلاعات و ارتباطات پررنگ می شود گفت: داشتن شبکه ای امن، مطمئن، قابل اعتماد از نظر تولید ، نگهداری و انتقال یک نیاز ضروری است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان این که از شبکه ملی اطلاعات با تعابیر مختلفی یاد می شود خاطر نشان کرد: اهمیت شبکه ملی اطلاعات برای مجلس شورای اسلامی قابل توجه است به طوری که بیش از ۲۰ ماده برنامه پنجم توسعه به آن پرداخته شده تا نقش فناوری اطلاعات و ارتباطات در اداره کشور پررنگ شود.

وی گفت: گاهی وقتها با این سوال مواجه می شویم که چرا با وجود اینترنت جهانی به شبکه ملی اطلاعات نیاز داریم، که در واقع این سوال سنجیده ای نیست چرا که در سایر کشورها هم لزوم صیانت از اطلاعات داخلی احساس می شده و در دهه گذشته کشورهای پیشرفته به ایجاد یک شبکه داخلی و ملی اهتمام ورزیده اند.
وی گفت: در این میان می توان به کره جنوبی اشاره کرد که در بسیاری از شاخص های فناوری اطلاعات در رتبه اول قرار داشته و با استفاده از توانمندی های داخلی این شبکه داخلی را راه اندازی کرده است.
تقی پور در پایان با بیان این که با برگزاری چنین هم اندیشی هایی می توانیم از حمایت فعالان و پژوهشگران این عرصه بهره مند شویم، گفت: شبکه ملی اطلاعات می تواند تهدیداتی که به دنیای فناوری اطلاعات و ارتباطات تحمیل می شود را تبدیل به فرصت سازد.