IMG11450451

دکتر رضا تقی پور، وزیر ارتباطات وفناوری اطلاعات در گفت و گو با واحد خبر روابط عمومی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: تغییرات حوزه ICT باعث تغییر در سبک زندگی بشر شده است و اگر روزی ارتباطات را در حد مکالمه و همان پست، تلفن بود می دیدیم، امروز با مفهوم شبکه عجین شده است و در عرصه های دیگر زندگی نیز همچون، اقتصاد، اجتماع و فرهنگ تأثیر گذاشته است.

وی ادامه داد: در بحث IT در عصر انفجار هستیم و این تغییرات قابل توصیف نیست و البته انتهای توقع ما از این مقوله رسیدن به اقتصاد دانش بنیان است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اهمیت بحث دورکاری و وجود سازمان های مجازی گفت: دیگر در عصری زندگی می کنیم که ممکن است افرادی در یک کشور زندگی کنند و در یک کشور دیگر فعالیت های اقتصادی خود را انجام دهند و کارها و خدماتی از طریق سازمان های مجازی صورت گرفته روز به روز بر تعدادشان افزوده می شود.
دکتر تقی پور با تأکید به تحولات کشور در عرصه ICT بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی به چالش های پیش رو کشور در گسترش تلفن ثابت و همراه اشاره کرد و گفت: امروز تعداد مشترکان تلفن ثابت به ۱۵ میلیون رسیده که دیگر اشباع شده ایم و در تمام مناطق واگذاری به روز شده است.
وی ادامه داد: ما تا سال ۸۳ در کل ۸/۶ میلیون کاربر موبایل داشتیم اما رویکرد دولت نهم مبنی بر آزادسازی ایجاد رقابت اکنون به ۵۶ میلیون تلفن همراه رسیده است.
تقی پور در خصوص بحث نظارت بر خدمات تلفن همراه نیز گفت: ما بر عملکرد اپراتورهای تلفن همراه نظارت دقیق داشته و کاملاً دسترسی ما به شکبه های آنها برخط بوده و قطعی ها را بادقت ثبت و ضبط می کنیم.
وی افزود: البته مشترکان نظرات خود را می توانند در خصوص پوشش شبکه و خدمات ارائه شده و مسائل این چنینی از طریق درگاه سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به این ارگان اطلاع دهند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همچنین در خصوص شبکه ملی اطلاعات تصریح کرد: این شبکه تا ۷۰ درصد از نیازهای مردم را که از طریق شبکه اینترنت به انجام می رساند را بر طرف کرده و البته از امنیت و سرعت بالاتری نیز برخودار است.
وی با اشاره به مباحث مربوط به دولت الکترونیک گفت: شبکه ملی اطلاعات می تواند الگوهای ما را در حوزه های مختلف همچون کسب و کار الکترونیکی، سلامت الکترونیک و آموزش الکترونیک بر طرف کند.