1741_orig
به گزارش روابط عمومی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، مهندس سعید مهدیون، در نشست خبری خود، ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: در این کمیته‌، نمایندگان ۱۴ دستگاه شامل ۱۲ دستگاه دولتی و دو نماینده از بخش خصوصی از اتاق بازرگانی و سازمان نظام صنفی رایانه‌ ای کشور در آن عضو هستند.
وی افزود: تا کنون مکاتباتی با بیش از ۱۸۰ دستگاه ذی‌نفع در این حوزه انجام شده و در حال نهایی ‌کردن فهرست آن دسته از نام‌هایی هستند که برای ایران مهم است.
وی خاطر نشان کرد: از سوی دیگر، با هماهنگی و همکاری وزارت خارجه در حال ارتباط با برخی کشورها نظیر کشورهای اسلامی که در این حوزه منافع مشترک داریم، می باشیم.
رئیس کمیته دامنه های سطح بالا با اشاره به سوابق این نوع از دامنه در دنیا گفت: موسسه آیکان برای مدیریت منابع اینترنت که نام‌های دامنه هم یکی از این منابع محسوب می‌شوند، در سال ۱۹۹۸ ایجاد شد و یکسری دفاتر ثبت اصلی را راه اندازی کرد تا بتواند نام دامنه‌ی سطح بالا را مدیریت و از سوی دیگر، متقاضیان از طریق این دفاتر بتوانند اسامی موردنظر خود را، ثبت کنند.
وی ادامه داد: در آن مقطع مقرر شده تا براساس توافقات بین‌المللی، نام‌های دامنه‌ی کشوری برای هر کشور ذخیره شوند و آخرین باری که اجازه ثبت نام دامنه‌ی سطح بالا داده شد، سال ۲۰۰۳ بود که ۲۲ نام به غیر از نام‌های کشوری نظیر ” .com” ، ” .org” ثبت شد.
مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات ایران تصریح کرد: در حال حاضر، موسسه آیکان برای سومین بار در تاریخ اینترنت و پس از ۹ سال وقفه، اقدام به پذیرش درخواست ثبت دامنه‌های سطح بالا (TLD) کرده است.
وی با بیان این مطلب که دیدگاه در این حوزه کاملا تجاری است و اشخاص حقوقی می‌توانند به فضای سرمایه‌گذاری وارد شوند تاکید کرد: در حال حاضر متقاضیان می‌توانند نام‌های سطح بالا را ثبت کنند که محدودیتی در نوع زبان وجود ندارد و همچنین متقاضیان می‌توانند منطقه‌ای نیز عمل کنند.
سهید مهدیون اظهار داشت: در این فضا دو موضوع مطرح می شود یکی اینکه به واسطه فضای تجاری موجود پیش‌بینی می‌شود در جهان حدود یک هزار متقاضی برای ثبت نام‌های دامنه‌ی سطح بالا و زیبا با هم رقابت کنند و هم‌چنین در فضای حقوقی نام‌هایی مثل دماوند که جزو کشور ایران محسوب می‌شود، خارج از ایران امکان ثبت نداشته باشد.
نایب رئیس هیات مدیره سازمان فناوری اطلاعات ادامه داد: در سلسله مراتب مدیریت آیکان، کمیته‌ی مشورتی دولتی وجود دارد که از نمایندگان رسمی دولت‌ها متشکل است و این موسسه اعلام کرده است از زمانی که مهلت ثبت‌نام تمام شود، ۶۰ روز به این کمیته فرصت می‌دهند تا نظر دولت‌ها درباره نام‌هایی که ثبت شده را دریافت کند.
وی با بیان این مطلب که پس از بررسی نام ها از سوی دولت ها، این نام‌ها به چهار دسته تقسیم می‌شوند، تصریح کرد: دسته اول اسامی هستند که مشکلی ندارند و دسته‌ی دوم آن‌هایی هستند که اجماع جهانی برروی آن‌ها وجود دارد، دسته‌ی دیگر شامل اسامی است که برخی کشور‌ها نسبت به آن‌ها اعتراض دارند و دسته‌ی چهارم اسامی هستند که با یکسری اصلاحات قابل ثبت می‌شوند.
رئیس کمیته دامنه های سطح بالا خاطرنشان کرد: در صورت عدم ثبت دامنه متقاضی می‌تواند اعتراض خود را اعلام کند و پس از بررسی توسط کمیته مشورتی دولت‌ها، نتیجه اعلام می‌شود.
وی ادامه داد: در این مرحله اگر حق با متقاضی باشد نام دامنه پیشنهادی ثبت می‌شود اما اگر باز هم توسط کمیته تایید نشد نام دامنه ثبت نمی‌شود.
وی تاکید کرد: کمیته دامنه های سطح بالا کارگروه فاوا در همین راستا و به منظور آمادگی و شناسایی نام های دامنه مورد نظر، تشکیل شده است.