hakim-

مهندس علی حکیم جوادی، معاون وزیر و رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران در گفت و گو با واحد خبر روابط عمومی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: شبکه ملی سلامت به عنوان یکی از شبکه اختصاصی شبکه ملی اطلاعات، زیرساخت ارتباطی بین مراکز بهداشتی، تشخیصی و درمانی سراسر کشور بوده و امکان برقراری ارتباط بین این مراکز، تبادل داده‌ها به صورت الکترونیکی و ارائه خدمات الکترونیک سلامت در کشور را فراهم می‌سازد.

وی افزود: شبکه ملی سلامت مختص حوزه دولتی نبوده و بخش غیر دولتی و کسب وکارهای مربوط در این حوزه نیز می‌توانند از خدمات این شبکه استفاده نمایند.
رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران با بیان این مطلب که تا کنون بیش از چهار هزار مرکز به این شبکه متصل شده‌اند گفت: سامانه پرونده الکترونیکی سلامت ایران، دوره‌های آموزش مجازی، کتابخانه‌های الکترونیکی پزشکی و سلامت، مشاوره‌های پزشکی از راه دور، اتوماسیون اداری، خدمات الکترونیکی مختص دانشجویان، شبکه‌های علمی و پژوهشی، سامانه‌های اطلاع‌رسانی داروها و نوبت‌دهی درمانگاه‌ها و مطب‌ها از راه دور، از جمله خدماتی است که روی این شبکه قابل پیاده سازی خواهد بود.
وی خاطرنشان کرد: مراحل اجرایی این شبکه با انعقاد تفاهم‌نامه سه جانبه میان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و شرکت مخابرات ایران در اسفندماه سال گذشته آغاز و اتصال مراکز سلامت از نیمه شهریور سال جاری عملیاتی شده است.
وی ادامه داد: از جمله مزایای پیاده سازی این شبکه می توان به امنیت و سرعت دسترسی بالا، هزینه بسیار پایین‌تر نسبت به اینترنت، پایداری بیشتر و عدم وابستگی به اینترنت اشاره کرد.
علی حکیم جوادی با اشاره به شبکه امور مالیاتی کشور که با همکاری وزارتخانه های ارتباطات و اقتصاد به بهره برداری می رسد تصریح کرد: شبکه اختصاصی سازمان امور مالیاتی کشور شبکه ای است که با استفاده از بستر فیبر نوری و فناوری های، نوین در قالب یک ارتباط یکپارچه کلیه مراکز و ساختمان های سازمان امور مالیاتی در سطح کشور را به یکدیگر متصل می کند.
وی با بیان این مطلب که این پروژه بر اساس توافقات صورت گرفته سه جانبه میان سازمان فناوری اطلاعات ایران و سازمان امور مالیاتی کشور و شرکت مخابرات ایران، راه اندازی می شود تاکید کرد: انجام طراحی، معماری، هم بندی شبکه، نحوه دسترسی، پهنای باند و نوع سرویس با تاکید بر یکپارچگی، اتصال ۶۰۳ نقطه و ساختمان امور مالیاتی در سطح کشور و ارتقاء پهنای باند موجود از جمله اقدام های عملیاتی شده در این حوزه محسوب می شود.
معاون وزیر ارتباطات اظهار داشت: این پروژه ها در راستای پیاده سازی بند الف ماده۴۶ برنامه پنجم توسعه کشور و در راستای ایجاد شبکه ملی اطلاعات و به منظور راه اندازی شبکه های اختصاصی دستگاه های اجرایی کشور به عنوان یکی از اجزای اصلی شبکه ملی اطلاعات پیاده سازی می شود.
وی افزود: شبکه اختصاصی سازمان امور مالیاتی کشور عصر امروز و با حضور مسوولان عالی رتبه وزارتخانه های ارتباطات و اقتصاد به بهره برداری می رسد و آغاز به کار رسمی شبکه ملی سلامت نیز با حضور مدیران ارشد کشور از ۹ آبان ماه جاری عملیاتی خواهد شد.