هاست کلود چیست

پردازش ابری واژه ای است که امروزه در عرصه های مختلف فناوری اطلاعات برای خود جایگاه محکمی ساخته است. اگر شما دارنده وب سایت هستید حتما برایتان این سوال پیش آمده است که هاست کلود چیست و تفاوت آن با هاست معمولی در چیست. شما را در چند گام ساده کاملا با معنی هاست کلود و سیستم عامل کلود لینوکس آشنا خواهیم کرد.

هاست کلود چیست – مفهومی چند گانه

شاید در نگاه اول به ذهن شما رسیده باشد که منظور از هاست کلود، وجود چندین سرور در نقاط مختلف جهان است که به نوعی منابع اونها به همدیگر متصل شده و به هر ترتیب موجبات سرویسی با کیفیت تر را فراهم می آورد. البته این تعریف نادرستی از هاست کلود نیست، اما برای آن که بهتر متوجه بشوید منظور از هاست کلود چیست بهتر است فعلا این تعریف را از ذهن خود پاک کنید.

همانطور که می دانید در یک سرور هاستینگ ما برای هر اکانت یا حساب، یک کاربر در سیستم عامل تعریف می کنیم و دسترسی ها به دیتابیس و وب سرور و قابلیت ها را بر روی اون کاربر اعمال می کنیم. اما در هاست کلود این امکان وجود دارد که ما محدودیت های جدیدی بر روی این کاربران اعمال نمائیم، با طرح این موارد بهتر می توان درک کرد هاست کلود چیست :

  • ایجاد LVE اختصاصی برای هر کابر با تعریف محدوده اشتراک کاربر در منابع سرور
  • پیشگیری از کندی سرور به علت فشار بیش از حد پردازشی یا حملات موجود بر روی یکی از وب سایت های موجود در سرور
  • امکان مدیریت آسان پردازش های پردازنده سرور
  • امکان ایجاد قفس کاربری جهت جدا سازی فضاهای دسترسی کاربران مختلف، که موجب افزایش امنیت می گردد.
  • امکان مدیریت متمرکز سرورها و نظارت یکپارچه بر روی کلیه هاست های اشتراکی

با توضیحات بالا به خوبی روشن شد که منظور واقعی شرکت ها از هاست کلود چیست و با آن تعریفی که در ذهن شما بود قدری متفاوت می باشد. هر چند توضیح هر یک از مزایای هاست کلود خود نیازمند یک مقاله می باشد، اما در نگاه کلی میتوان به قابلیت ها و نتایج کاربردی این مزیت ها این چنین اشاره داشت.

در هاست کلود شما می توانید میزان مصرف منابع توسط هر کاربر را تفکیک و البته محدود کنید. به این ترتیب می توانید همانند سرور مجازی برای کاربران هاست کلود منابع اختصاصی از جمله Ram و هسته پردازشی تعریف کنید. به این ترتیب کاربرانی که سایت های پر بازدید تری دارند، می توانند با پرداخت هزینه مربوط از منابع بیشتر استفاده نمایند.

هاست کلود چیست

هاست کلود چیست – پایداری بالاتر سرور

همانطور که توضیح داده شد با جدا سازی منابع مصرفی مجاز برای هر کاربر، روشن است اگر یک کاربر مورد حملات DDos هم واقع شود، باز تنها بخشی از منابع سرور درگیر می شوند که آن کاربر مجاز به استفاده از آن بوده است و باقی منابع سرور آزاد بوده و کاربران دیگر به صورت کاملاً عادی و بدون مشکل از آن در حال استفاده خواهند بود. این مسئله در هاست های اشتراکی یکی از بزرگترین دغدغه ها بوده است که اگر به سایتی حمله شود کل سرور زیر فشار می رود حتی اگر پردازنده و رم بسیار بالایی هم داشته باشد. اما با این تکنولوژی و مدیریت منابع توسط آن این مشکل کاملا بر طرف خواهد شد.

سیستم عامل هاست خود را شناسایی کنید!

هدف اصلی این مطلب آن است که مفاهیم مربوط به هاست کلود طرح شده و بیان شود هاست کلود چیست، اما شاید مفید باشد اگر در مورد شناسایی سیستم عامل هاستینگ خصوصا درمورد کلود بودن یا نبودنش چند راهکار ساده را مطرح نمائیم.

البته همواره ساختار سیستم عامل ها در حال تغییر و تحول است و برخی سرویس دهندگان از نسخه های سفارشی شده استفاده می کنند، ما در ایجا مبنا را سیستم عامل کلود لینوکس (CloudLinux) قرار داده ایم.

به وب سایت خود دیداس بزنید، حالا سایت دیگری را از روی همان هاستینگ باز کنید (از اکانت خودتان نباشد). اگر هاست شما کلود باشد، مطمئنا آن سایت بدون کندی و به خوبی لود خواهد شد. اما در صورتی که حملات شما به سایت خودتان روی کل سرور اثر گذاشت به این معناست که سرور از سیستم عامل کلود استفاده نمی کند.

وجود قابلیت مشاهده میزان مصرف منابع به خصوص Entry Processes که خاص سیستم عامل CloudLinux می باشد.

همچنین در بسیاری از کنترل پانل ها مانند cPanel در ستون کناری اطلاعات میزان مصرف اکانت شما از سهم مجازش از منابع سرور نمایش داده می شود که معنایش استفاده از کلود لینوکس در آن هاست می باشد.

لطفا اگر این مطلب را مفید دانستید و قصد بازنشر آن را داشتید به این صفحه با عنوان زیر لینک بدهید:

هاست کلود چیست