0xb9b8ee08a88e2c3d_0

به گزارش روابط عمومی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، مهندس علی حکیم جوادی، در همایش شهر الکترونیک همدان، ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: از مجموع ۴۰ ماده، ۱۵ ماده اشاره مستقیم به استفاده از فناوری اطلاعات و کاربردهای آن دارد.
وی افزود: ماده ۴۶ قانون برنامه پنجم یکی از مواد اصلی این قانون محسوب می شود که موضوع ایجاد شبکه ملی اطلاعات در آن مورد نظر قرار گرفته است.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان این مطلب که برای تحقق اهداف پیش بینی شده در برنامه های افق ۱۴۰۴ در حوزه دولت الکترونیک می بایست سه مسیر مدنظر قرار گیرد خاطر نشان کرد: بر همین اساس، باید به ترتیب برنامه‌ریزی لازم برای ایجاد “ایران الکترونیکی”، “ایران یکپارچه” و “ایران در دسترس، فارغ از قید زمان و مکان” را در دستور کار خود قرار دهیم.
وی ادامه داد: بر اساس قانون برنامه پنجم توسعه ، ایجاد و توسعه شبکه اطلاعات به همت وزارت ارتباطات برای توسعه کاربردهای مختلف فناوری اطلاعات در کشور فراهم خواهد شد.
وی اظهار داشت:شبکه ملی اطلاعات از سه بخش زیر ساخت نرم افزار و سخت افزار،محتوا و سرویس دهنده های ارائه اطلاعات تشکیل می شود.
دبیر شورای عالی فناوری اطلاعات کشور با اشاره به شبکه ملی اطلاعات و کارآیی آن اظهار کرد: از جمله ویژگی‌های این شبکه فراهم کردن دسترسی‌‌های پرسرعت برای تمام کاربری‌ها خواهد بود و شامل مرکز داده ایمن به منظور میزبانی داده‌های انواع کاربردهاست.
وی ادامه داد: در قانون برنامه پنجم توسعه، ایجاد و توسعه شبکه ملی ارتباطات به عنوان یک تکلیف قانون برای وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات دیده شده تا بتواند زیرساخت و ظرفیت لازم برای توسعه کاربردهای مختلف فناوری اطلاعات در کشور را فراهم کند.
رئیس سازمان فناوری اطلاعات با اشاره به شاخص های تعریف شده در برنامه پنجم در این حوزه تصریح کرد: در ایران الکترونیکی ۸۰ درصد پول در گردش کشور تبدیل به پول الکترونیکی و ۳۰ درصد از آموزش های کشور نیز الکترونیکی خواهد بود.
وی افزود: طی ۲۰ سال گذشته با ظهور شبکه در حوزه فناوری اطلاعات و گسترش اینترنت اتفاقات عجیبی در دنیا رخ داده و در همین راستا با رویدادهای جدید و غیرقابل پیش‌بینی مواجه هستیم.
وی ادامه داد: انقلاب رخ داده در حوزه فناوری اطلاعات، بعد از انقلاب صنعتی به عنوان انقلاب پنجم دنیا به شمار می‌رود که تحولات بسیاری را در جهان امروز به وجود آورده است.
علی حکیم جوادی با بیان اینکه افزایش ضریب نفوذ دسترسی به پهنای باند منجر به رشد تولید ناخالص داخلی می‌شود، گفت: به همین دلیل کشورها، استراتژی خود را بر مبنای افزایش پهنای باند قرار داده‌اند.
وی افزود: بر اساس آمارهای موجود در صورت افزایش ۱۰ درصد ضریب نفوذ دسترسی به پهنای باند، شاهد رشد ۱.۳۸ درصدی در تولید ناخالص داخلی خواهیم بود.
معاون وزیر ارتباطات با اشاره به کاهش شکاف دیجیتال میان‌ استان‌های کشور و تهران اظهار کرد: فناوری اطلاعات و ارتباطات یکی از ابزارها و راهبردهای اساسی کشورها برای محرومیت‌زدایی است که باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.
بر اساس این گزارش، علی اصغر انصاری؛ معاون توسعه و مدیریت شبکه سازمان و حسین شکوری، رئیس دفتر ریاست سازمان فناوری اطلاعات، علی حکیم جوادی را در این سفر همراهی می کردند.