3460273_347

به گزارش روابط عمومی وزارت دکتر رضا تقی پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در نخستین همایش ملی دفاع سایبری،با بیان این مطلب که امروزه اینترنت همه ابعاد زندگی بشر را تحت تأثیر قرار داده تصریح کرد: امروزه جهانی بودن بدون هیچ حدومرزی اتفاق افتاده و همه افراد از هر نقطه دنیا به اطلاعات یکدیگر دسترسی دارند.

تقی پور با اشاره به اینکه در عصر انفجار اطلاعات دانش و اطلاعات در تمام شئون زندگی اهمیت دارد و تبدیل به یک باید شده خاطر نشان کرد: باید در مقابل تهدیدات راهبردی که ناشی از جهانی شدن و بعضاً ناشی از ماهیت فناوری است راهکاری داشته باشیم و از خود و اطلاعاتمان در مقابل این تهدیدات دفاع کنیم تا با کنترل تهدید را به فرصت تبدیل کنیم.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به فرصت زیادی که در زمینه‌های عملی، سیاسی، حاکمیتی و بین المللی داریم از اینترنت و اطلاعات با عنوان یک “تیغ دو لبه” یاد کرد و افزود: اطلاعات و اینترنت نقش های مثبت زیادی در زمینه های اقتصادی کشورهای در حال توسعه دارد، همچنین یک فرصت بی نظیر در زمینه فرهنگی و اجتماعی جهت معرفی معارف عمیق است که در مکتب دانشگاه و فرهنگمان داریم و ناشناخته مانده است اما با توجه به اینکه تهدیدات راهبردی و غیر راهبردی زیای در این مسیر شناخته شده اند؛ مسئولان باید توجه ویژه ای به چهار عامل ایمنی، پدافند، دفاع و امنیت داشته باشند.
دکتررضا تقی پور با بیان اصول ایمنی حاکم بر طرح های کلان فناوری اطلاعات و ارتباطات یادآور شد: مسئولین در هر سازمانی می بایست مسئول امنیت اطلاعات خود باشند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پایان خاطر نشان شد: این فناوری در ذات خود ضد امنیت است که اگر کنترل نشود آسیب های آن از منافعش بیشتر خواهد بود.