cdf99dde22694ff49bbc4b016cb978c2

دکتر رضا تقی پور در هفتمین همایش ملی سامانه های اطلاعات مکانی GIS89 اظهار داشت: از دیدگاه ما اطلاعات مکانی یک زیرساخت برای فناوری اطلاعات است، چرا که در واقع امروز در بحث مدیریت حتی در کسب و کارهای کوچک نیز اطلاعات یک ضرورت حیاتی محسوب می شود که در این میان داده های مکانی، جایگاه ویژه ای دارد.

وی با بیان این که داده های مکانی در حوزه های بسیاری کاربرد دارد تصریح کرد: برای نمونه به منظور اصلاح الگوی مصرف بهینه باید اطلاعات به صورت صحیح بر روی نقشه پیاده شود که سامانه داده های مکانی این امر را تسهیل می نماید.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تأکید بر اهمیت توسعه داده های مکانی در کشور تصریح کرد: برای پیشبرد این امر نیازمند فرهنگ سازی با اغنای بیشتر و همچنین الزامات قانونی هستیم.
وی با اشاره به اختیارات کار گروه فاوا در دولت اظهار کرد: این کارگروه می تواند به منظور ایجاد ظرفیت های زیرساختی لازم برای داده مکانی هماهنگی های لازم بین دستگاهی را ایجاد کند.
وی تأکید کرد: بدون همکاری وزارت خانه های مختلف شاکله اصلی این سامانه شکل نمی گیرد.
تقی پور در بخش دیگری از اظهاراتش با تأکید بر این که میزبانی سایت داده های مکانی در دیتا سنتر ملی انجام می گیرد خاطر نشان ساخت: تا سال ۹۰، دیتا سنتر ملی را در اختیار تمام دستگاهها قرار می دهیم.
وی با بیان این که دیتا سنتر ملی برای اطلاعات حیاتی در سطح ملی یک ضرورت است گفت: در حال حاضر این مرکز از ظرفیت بالایی برخوردار است و می تواند میزبانی سایت های دولتی را بر عهده گیرد. به طور یکه از شهریور ماه سال جاری اگر سرور سایت دستگاه های دولتی در خارج از کشور باشد تخلف محسوب می شود.
وی با اعلام این خبر که ظرفیت پهنای باند کشور به زودی به ۴۷۰ گیگابیت در ثانیه خواهد رسید، تصریح کرد: در تأمین پهنای باند داده اطلاعات مکانی هیچ محدودیتی نداریم.
گفتنی است هفتمین همایش ملی سامانه اطلاعات مکانی(GI289) با شعار” SDI و GIS زیرساخت و ابزار توزیع عادلانه منابع” صبح امروز در سازمان نقشه برداری کشور افتتاح شد.