1787543

به گزارش روابط عمومی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات،‌دکتر رضا تقی پور در دیدار با سفبر ژاپن ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: از طرفی کشور ایران در ۳۰ سال گذشته پیشرفتهای زیادی در حوزه‌های هسته‌ای، فضایی و پزشکی داشته و در خصوص همکاری مشترک جهت ساخت ماهواره‌ها، موسسه تحقیقات ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام آمادگی کامل را دارد.

وی افزود: استراتژی نگاه در ایران بیشتر به سمت شرق است که می‌تواند در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات همکاریهای زیادی صورت‌پذیرد.
وی خاطر نشان کرد: در ایران رشد زیادی در تولید نرم افزار داشتیم ولی هنوز ساختار اقتصادی لازم جهت توزیع و تولید نرم‌افزارها در سطح جهان وجود ندارد ولی تمهیداتی صورت پذیرفته که از شرکتهای دانش بنیان حمایت لازم صورت پذیرد. با این وجود،‌حضور ایرانی‌ها و متخصصان ایرانی در کشورهای بزرگ، نشانی از توانایی علمی مردمان ایران است.
دکتر تقی پور تصریح کرد: امیداورم با اتحاد و حضور شرکتهای فناوری دو کشور، بتوان سهم بسزایی در بازار و تکنولوژی جهانی داشته باشیم و این مذاکرات را در سفرها و ملاقات بعدی مورد توجه قرار دهید.
وی با اشاره به فرهنگ مردم ژاپن ادامه داد: ‌از آنجائیکه کشور ژاپن در شرق، جزء کشورهایی است که تمدن‌های دیرینه دارد و با توجه به مشترکات و شناختی که بین دو کشور در خصوص روحیه سخت‌کوشی و کار وجود دارد، می‌تواند در زمینه‌های همکاری بسیار موثر باشد. علی‌رغم جنگ جهانی دوم و خسارت وارده به کشور ژاپن، ما بسیار خوشحالیم که در آسیا کشوری با این پیشرفتها وجود دارد.
وی تاکید کرد: ژاپنی‌ها به این شهرت دارند که تحت تاثیر فرهنگهای تحمیلی ملل‌های دیگر قرار نمی‌گیرند و فرهنگ و تمدن خودشان را حفظ می‌کنند که این مکتب می‌تواند برای بقیه کشورها الهام بخش باشد.
براساس این گزارش، کی نی‌چی کومانو سفیر جدید ژاپن نیز در این دیدار گفت: از طریق رسانه‌ها مشاهده گردیده که در حوزه نرم‌افزار و ICT تحولات بنیادی در ایران در حال رخ دادن است. در ژاپن صنابع و علوم مربوط به فناوریهای ارتباطات و اطلاعات نقش بسیار مهمی را ایفا کرده اند.
وی افزود: پتانسیل بالایی در شرکتها و کمپانی‌های ژاپنی وجود دارد که بنده پیگیر خواهم بود تا همکاری مشترک صورت پذیرد.