b56b701ef66b4ed1ab29a43c16a4da8e

به گزارش روابط عمومی وزارت ارتباطات وفناوری اطلاعات، دکتر رضا تقی پور در مراسم افتتاح دو پروژه بزرگ شبکه ارتباطات زیرساخت، ضمن بیان این مطلب، اظهار داشت: تراکم بسیار زیادی از نظر پهنای باند در منطقه وجود دارد به گونه ای که سرعت نیاز به پهنای باند در منطقه غافلگیر کننده است.

وی ادامه داد: با توجه به اشباع موجود در کانال سوئز از نظر ظرفیت، نیاز به یک مسیر موازی و مطمئن برای ایجاد ارتباطات امن در منطقه وجود دارد.
وی با اشاره به تلاش های صورت گرفته از سوی شرکت زیرساخت برای تأمین نیازهای موجود در این حوزه، تصریح کرد: همانگونه که در سایر عرصه ها ایران تواانسته است به عنوان یک قدرت برتر و تأثیر گذار در منطقه حضور داشته باشد، می بایست از نظر ارتباطی هم جایگاه اصلی خود را داشته باشد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات خاطر نشان کرد: ایران باید به عنوان هاب منطقه عمل کرده از این فرصت استثنایی به وجود آمده حداکثر استفاده را ببرد.
وی با بیان این مطلب که دولت و تمامی دستگاه های تصمیم گیر و نظارتی برای تحقق این هدف در کنار مجموعه ارتباطات قرار دارند، گفت: می بایست بحث ترانزیت ترافیک به عنوان یک بحث استراتژیک پیگیری شود.
دکتر رضا تقی پور، با اشاره به افتتاح فاز اول هسته اصلی شبکه ملی اطلاعات، اظهار داشت: به منظور تحقق اهداف پیش بینی شده برای تحقق دولت الکترونیکی توسعه شبکه های زیرساختی یکی از برنامه های اصلی دولت محسوب می شود.
وی افزود: نیاز کاربران در کشور در بخش خصوصی، کسب و کار و کاربردهای خانگی نشان می دهد که می بایست این شبکه بیش از پیش توسعه پیدا کرده و پاسخگوی نیازهای داخلی باشد.
وی با بیان این مطلب که می بایست استقلال در حوزه ارتباطات تحقق یابد، ادامه داد: مدیریت ارتباطات سالم، صحیح، لازم و امن با دنیا از طریق یک شبکه داخلی قوی و مستقل راحت تر و بهتر، عملیاتی می شود.
بر اساس این گزارش، دکتر فرقانی، معاون وزیر و رئیس هیات مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت نیز در این مراسم با اشاره به پروژه هایی که به بهره برداری رسید، گفت: با افتتاح بیستمین درگاه بین المللی در مرز “نوردوز” ارتباط شرق به غرب و شمال به جنوب عملیاتی می شود.
وی افزود: ایران از نظر جغرافیایی در منطقه ای حضور دارد که می تواند به عنوان پل و قطب ارتباطی منطقه ایفای نقش کند.
وی خاطر نشان کرد: این درگاه، جهت ارتباط با کشور ارمنستان با ظرفیت اولیه ۳۰ گیگابیت بر ثانیه آماده سازی شده و ظرفیت افزایش پهنای باند را دارد.
معاون وزیر ارتباطات با اشاره به پروژه شبکه ملی دیتا نیز گفت: با اجرای این پروژه ارایه خدمات و سرویس های جدید فناوری اطلاعات و ارایه سرویس های دولت الکترونیکی در راستای ایجاد شبکه ملی اطلاعات عملیاتی خواهد شد.
وی ادامه داد: ظرفیت IP کشور از ۴۰ گیگابیت به بیش از ۴۵۰ گیگابیت افزایش ظرفیت اینترنت نیز تا ۸۰ گیگابیت بر ثانیه قابل افزایش است.
این گزارش حاکی است، پروژه شبکه ملی دیتا شامل ۵۵ سایت در سطح کشور است و در این فاز ۲۲ سایت شامل ۳ مرکز بین‌الملل در شهرهای شیراز، تهران و تبریز، همراه ۱۹ سایت دیگر، برای نخستین بار در کشور به صورت برخط ( online) راه‌اندازی شد.