showimage

به گزارش روابط عمومی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، دکتر رضا تقی پور در همایش شرکت‌های برتر ایران ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: با توجه به وجود پتانسیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات سهم این بازار در ارزیابی برترین شرکت‌های اقتصادی افزایش می‌یابد.

وی با اشاره به منابع غنی حوزه ICT در کشور گفت: مواد اولیه بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات نیروهای متخصص و نرم‌افزاری است که کشور ما با داشتن متخصصان قابل توجه در این حوزه بسیار غنی است.
وی افزود: البته با وجود این منابع غنی از نظر پتانسیل‌های بازار در جایگاه لازم قرار نداریم و این درحالی است که با توجه به ارزیابی‌های صورت گرفته بیش از ۴۰ درصد بازار هنوز باز نشده است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تصریح کرد: بازار فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور بیش از ۲ درصد از تولید ناخالص داخلی را به خود اختصاص داده که این رقم با توجه به پتانسیل کشور می‌تواند به ۵/۴ درصد برسد.
وی با بیان این که ۸ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان سهم خدمات حوزه ICT در تولید ناخالص داخلی سال گذشته بوده است، تصریح کرد: برای افزایش ظرفیت بازارICT در کشور اعطای پروانه‌ها به ساختار‌ها توجه داشته و در سطح ملی از شرکت‌های خارجی بهره می‌گیریم.
دکتر تقی پور همچنین درخصوص مزایای برگزاری‌همایش انتخاب برترین‌ بنگاه‌های اقتصادی در کشور گفت: این همایش در واقع محیطی رقابتی را ایجاد خواهد کردکه شرکت‌ها و بنگاه‌ها بتواند قابلیت‌های خود را نمایش دهند و از سوی دیگر فعالیت شرکت‌ها در بخش‌هایی مانند بازدهی، فروش، سودآوری مشخص می‌شود.
وزیر ارتباطات در بخش دیگری ازسخنانش به اهمیت بحث ادغام و شبکه‌سازی در گروه‌های اقتصادی تاکید کرد و گفت: آمار کشورهای موفق صنعتی نشان می‌دهد که در فعالیت‌های اقتصادی تحلیل‌های استراتژیک درستی از محیط صنعتی خود داشته و سناریوهای مناسبی بر این روند پیشرفت داشتند.
بر اساس این گزارش، طبق اعلام سازمان مدیریت صنعتی کشور، شرکت های ارتباطات سیار، گسترش الکترونیک مبین ایران، خدمات ارتباطی ایرانسل و صنایع الکترونیک ایران(صاایران) شرکتهای برتر کشور در شاخص میزان فروش و درآمد محسوب می شوند که به ترتیب رتبه های ۹، ۲۰، ۲۵ و ۵۰ را به خود اختصاص دادند.
همچنین در این همایش و از سوی سازمان مدیریت صنعتی کشور، شرکت ارتباطات سیار توانست رتبه نخست گروه ارتباطات و مخابرات کشور را کسب و به عنوان یکی از ۱۰ شرکت پیشرو کشور و همچنین شرکتی که دارای بیشترین سود آوری می باشد، انتخاب شود.