81999
به گزارش روابط عمومی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، دکتر رضا تقی پور در نشست شورای معاونان وزیر و مدیران کل امور مجلس وزارت خانه ها ، سازمان ها و دستگاه های دولتی، ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: در حال حاضر درگاه های بین المللی از مسیر کشورهایی نظیر روسیه، ارمنستان ، پاکستان ، افغانستان، ترکمنستان ، عراق ، کویت، برقرار شده است.
وی افزود: افزایش درگاه های ارتباط بین الملل موجب می شود تا در صورت قطعی برخی از خطوط، ارتباطات داخلی همچنان برقرار باشد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به جایگاه ویژه کشورمان به منظور تبدیل شدن هاب منطقه تصریح کرد: کشور ما به لحاظ جغرافیایی، بهترین نقطه برای انتقال ترافیک دیگر کشورها از نظر طول مسیر و دیگر شاخص های موجود محسوب می شود.
وی خاطر نشان کرد: در حال حاضر تنها ۳۰ گیگابیت بر ثانیه ترافیک از طریق کشور ما صورت می گیرد که در صورت اجرایی شدن پروژه های تعریف شده در این حوزه، این شاخص یک هزار و ۳۰۰ برابر رشد خواهد داشت.
دکتر رضا تقی پور با بیان این مطلب که سرعت تغییر در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات بسیار زیاد است تصریح کرد: در سال ۷۴ نخستین تلفن های همراه در کشور واگذار شد، اما امروز شاهد تنوع ارایه سرویس های ارزش افزوده از سوی اپراتورهای تلفن همراه در کشور هستیم.
وی با اشاره به تغییر شاخص ها در طول فعالیت دولت دهم ادامه داد: از ابتدای دولت دهم تا کنون واگذاری سیم کارت تلفن همراه ۱۵۹ درصد رشد داشته و در حال حاضر بیش از ۸۹ میلیون سیم کارت به متقاضیان فروخته شده است.
وی تاکید کرد: هم اکنون تمامی جاده های کشور به غیر از برخی از جاده های روستایی تحت پوشش شبکه تلفن همراه قرار دارند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشت: همچنین ظرفیت شبکه IP داخلی نیز با رشد ۲۳۹ درصدی روبرو بوده و هم اکنون به ۷۹ گیگابیت بر ثانیه رسیده است که با تلاش های فنی صورت گرفته ، امکان افزایش آن به ۵۰۰ گیگابیت بر ثانیه فراهم شده است.
وی با اشاره به برنامه پنجم توسعه کشور، افزود: بر اساس این برنامه می بایست طی پنج سال آینده ، ظرفیت پهنای باند داخل بیش از ۲۵ بابر افزایش یافته که برای این منظور برنامه ریزی های گسترده ای تعریف و تدوین شده است.
دکتر رضا تقی پور با اشاره به برنامه های تعریف شده برای گسترش فناوری اطلاعات در کشور ، گفت: هشت گام اصلی به منظور دستیابی به ایران یکپارچه و فراهم شدن امکان مدیریت یکپارچه روی اطلاعات تعریف شده است.
وی ادامه داد: همچنین در برنامه پنجم توسعه نیز به منظور توسعه دولت الکترونیک و ارایه خدمات الکترونیکی چندین شاخص مهم تعریف و هدف گذاری شده است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تشریح تلاش های صورت گرفته برای ایجاد شبکه ملی اطلاعات تصریح کرد: این شبکه از چند لایه تشکیل شده و روی آن شبکه های اختصاصی ، نظیر شبکه بانکی، شبکه علمی، آموزش و پرورش و تجارت در حال ایجاد توسعه است
وی با بیان این مطلب شبکه ملی اطلاعات ، یک شبکه امن و قابل اطمینان برای انتقال اطلاعات خواهد بود، خاطرنشان کرد: ایجاد دیتا سنتر ملی و استانی ، تعریف پروژه های بزرگی نظیر موتور جستجو از جمله برنامه هایی است که برای ایجاد این شبکه پیش بینی شده است.