635085363682948613
به گزارش روابط عمومی وزارت ارباطات و فناوری اطلاعات، دکتر رضا تقی پور در مراسم افتتاح همزمان دو هزار ۷۴۶ پروژه ارتباطی کشور که با حضور رئیس جمهور برگزار شد، ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: بر اساس برنامه پنجم توسعه می بایست تا پایان برنامه، شبکه ملی اطلاعات برای همه کاربردهای دولت الکترونیکی ایجاد شود.
وی افزود: بر همین اساس و در این مراسم، زیرساخت اصلی شبکه ملی اطلاعات به بهره برداری می رسد که به واسطه آن ظرفیت زیرساخت کشور به ۵۰۰ گیگابایت خواهد رسید.
وی خاطر نشان کرد : از مجموعه ۵۰۰ گیگابایت موجود در زیرساخت ارتباطی کشور ۳۵ گیگابایت مربوط به ظرفیت اینترنت بین الملل و مابقی در داخل کشور در اختیار کاربردهای داخلی قرار خواهد گرفت.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به ظرفیت و پتانسیل حوزه ict برای افزایش سهم این حوزه در تولید ناخالص داخلی گفت: با بهره گیری از ظرفیت های موجود در این حوزه می توان حجم مبادلات را تا سه برابر افزایش داد.
وی در خصوص دیگر پروژه های آماده بهره برداری نیز ادامه داد: درگاه اصلی ارتباطات بین المللی یکی دیگر از پروژه هایی است که به واسطه آن ارتقاء کیفیت ارتباطات بین المللی و کاهش هزینه های این حوزه محقق می شود.
دکتر رضا تقی پور تاکید کرد: راه اندازی پروژه توسعه و جایگزینی مرکز اصلی ارتباطات بین الملل نیز از دیگر پروژه هایی است که در این مراسم به بهره برداری می رسد و با بهره برداری از آن مشکل ارتباطات بین الملل حتی در زمان شلوغی شبکه بر طرف خواهد شد.
وی تصریح کرد : افتتاح یک پروژه تحقیقاتی که از طریق بومی سازی فناوری های پیشرفته عملیاتی شده است و به واسطه آن ظرفیت های موجود در این راستا چندین برابر افزایش خواهد یافت.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشت: بهره برداری از دو هزار وو ۷۴۲ پروژه مخابراتی و ۲۷۰ پروژه پست بانکی از دیگر پروژه های قابل بهره برداری در این مراسم محسوب می شود.
وی افتتاح همزمان چندین دفتر ict روستایی را از جمله این پروژه ها عنوان کرد و گفت : یکی از دستاوردهای دولت نهم و دهم توسعه خرده بانکداری در بیش از ۱۰ هزار و ۷۰ روستا در راستای تحقق شعار عدالت گستری است.
وی ادامه داد: به واسطه اجرای این پروژه بسیاری از رفت و آمدهای زائد روستاییان کاهش یافته است.
دکتر رضا تقی پور با اشاره به برنامه های آتی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، گفت: تبدیل شدن به هاب منطقه از طریق افزایش ترانزیت از جمله برنامه های آتی این وزارتخانه محسوب می شود که با حمایت های دولت، عملی می شود.
وی افزود: امیدواریم با تلاش های صورت گرفته و در دست اجرا بتوانیم سهم خود را در جهاد بزرگ اقتصادی ایفا کنیم.