ipv6-6787691

به گزارش روابط عمومی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، دکتر رضا تقی پور در سمینار تخصصی گذر به IPV6 ضمن بیان این مطلب، اظهار داشت: بر اساس اعلام سازمان های بین المللی، آدرس های اینترنتی مبتنی بر IPV4 در سال جاری به پایان می رسد و بر همین اساس، گذر به نسخه شش آدرس های عددی یک ضرورت محسوب می شود.

وی افزود: با توجه به برنامه ریزی های صورت گرفته و آمادگی موجود در این حوزه در کشور، امیدواریم حرکت در این بخش با سرعت مناسبی انجام می شود.
وی با بیان این مطلب که طی چهار سال آینده هیچ آدرس اینترنتی نسخه چهار در ایران فعال نخواهد بود، خاطر نشان کرد: می بایست روند گذر بدون هیچ وقفه ای در ارایه خدمات به متقاضیان صورت گیرد و این امر به عنوان یک اصل در دستور کار قرار گرفته است.
دکتر رضا تقی پور ایجاد شبکه ملی اطلاعات را یک تحول بزرگ در کشور دانست و تصریح کرد: شبکه ملی اطلاعات با یک مدیریت بومی و یکپارچه پیاده خواهد شد که پایداری و امنیت را برای حفاظت از اطلاعات مهم و حریم خصوصی شهروندان فراهم خواهد کرد.
وی ادامه داد: یکی از مباحث مطرح در این بخش، مدیریت آدرس های IP است که نسخه جدید این آدرس دهی با امکانات گسترده تر نسبت به گذشته نظیر افزایش امنیت، تحرک پذیری و همگرایی ایجاد شده است.
وی با بیان این مطلب که همه کشورها مهاجرت به این نسخه جدید را در دستور کار دارند، گفت: لبنان نخستین کشوری بود که تلاش ها در این حوزه را آغاز کرده و پس از آن کره جنوبی، مصر، چین، آمریکا و اتحادیه اروپا تلاش های گسترده ای را در این راستا اجرایی کرده اند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اقدامات صورت گرفته در این حوزه در کشور اظهار داشت: از طرفی زیرساخت های لازم برای اتصال بین شبکه ای تا حدود زیادی آماده شده و از سوی دیگر، هماهنگی های لازم با ارایه دهندگان خدمات اینترنتی برای فراهم آمدن امکان دسترسی کاربران به این فناوری صورت گرفته است.
وی افزود: به روز رسانی پروتکل های ارایه اینترنت و آغاز ارایه خدمات وب سایت هایی که ارایه خدمت می کنند از دیگر تلاش هایی است که در این حوزه در حال اجرا است.
وی با بیان این مطلب که تمامی دست اندرکاران، فعالان این حوزه می بایست در اجرایی شدن موفق این گذر مشارکت داشته باشند، خاطر نشان کرد: امیدواریم با همکاری همه دستگاه ها و نهادهای ذی ربط، گذر از IPV4 به IPV6 بر اساس زمانبندی در نظر گرفته شده اجرایی شود.