785bf502b03ff49693dc780a7220acad_XL

به گزارش روابط عمومی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، دکتر رضا تقی پور در سخنران پیش از خطبه های نماز جمعه تهران ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: امروز با استفاده ازظرفیتها و نیروهای توانمند داخلی به همه تهاجمات که در قالب حملات اینترنتی و بدافزارها علیه کشورمان صورت می گیرد،پاسخ داده شده است.

وی با بیان این مطلب که موضوع امنیت در فضای مجازی، نیاز به اراده همگانی دارد، خاطرنشان کرد: امروزه تمامی کشورهای دنیا به آسیب های فضای مجازی خصوصا برای خانواده ها و کودکان پی برده اند تا جایی که سال ۲۰۱۰ به نام سال جلوگیری از آسیب های اینترنتی برای کودکان نام گرفت.

وی افزود: امیدواریم با اقدام های انجام شده در جهت پالایش محتوای غیر اخلاقی و نظارت خانواده ها در خصوص استفاده کودکان از فناوری های جدید، شاهد بهره وری کامل از این فناوری باشیم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به حضور جدی کشورمان درهمکاری های منطقه ای و بین المللی اظهار داشت: امروز بخش اعظم پیشنهادات کشورمان در اتحادیه جهانی مخابرات و سازمان منطقه ای APT به تصویب رسیده و به صورت جهانی ابلاغ می شود.

وی با اشاره به موقعیت جغرافیایی کشورمان خاطرنشان کرد : ایران با توجه به این شرایط می تواند در زمینه نقل و انتقال اطلاعات به هاب منطقه تبدیل شود و با توجه به اقدام های صورت گرفته، طی دو سال آینده، ایران رقیب جدی کانال ارتباطی خواهد بود که از کانال سوئز عبور می کند و بخش عمده از ترافیک دیتا را به خود اختصاص می دهد.

وی ادامه داد: در همین راستا، قراردادهای مخابراتی متعددی با کشورهای همسایه مانند روسیه، آذربایجان، ترکیه و چند کشور دیگر منعقد شده تا ایران بتواند بسیاری از ارتباطات شمال به جنوب و غرب به شرق را پوشش دهد.

دکتر رضا تقی پور با اشاره به دستاوردهای کشورمان در عرصه ارتباطات اظهار داشت: در سال ۱۳۵۷ تعداد خطوط ثابت تلفن در کشورمان ۸۵۰ هزار خط بود که در زمان کنونی این تعداد با رشد ۳۱ برابری به ۲۷ میلیون خط رسیده است.

وی همچنین در خصوص توسعه شبکه های تلفن همراه گفت: در ابتدای سال ۱۳۸۴ هشت میلیون و ۵۰۰ هزار خط تلفن همراه در کشور وجود داشت که امروز این رقم به ۷۰ میلیون خط افزایش یافته است.

دکتر رضا تقی پور خاطرنشان کرد:این در حالی است که بیش از ۲۰ میلیون خط دیگر در دست مردم وجود دارد که فعال سازی نشده است و امروز بیش از۹۱ درصد از مردم دارای تلفن همراه هستند.

وی با بیان اینکه درابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تنها ۳۱۲ روستا امکان استفاده از تلفن را داشتند، اظهار داشت:امروز ۵۲ هزار و ۷۰۴ روستا در کشور دارای دفاتر مخابراتی هستندو حتی روستاهایی که پنج خانوار هستند از این امکان بهره مند شده اند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه در زمان کنونی با ۱۱۹ کشورارتباط رومینگی برقرار شده است خاطرنشان کرد: بر این اساس هموطنان ما در این کشورها می توانند از خطوط تلفن همراه استفاده کنند.

وی با بیان اینکه کانالهای مخابراتی در کشورمان بعد از پیروزی انقلاب اسلامی از ۱۷ هزار کانال به ۵/۱۱ میلیون کانال افزایش یافته است اظهار داشت: امروز به جرات می توان گفت هیچ شهروندی برای برقراری ارتباط راه دور، با مشکل مواجه نمی شود .

وی همچنین در خصوص توسعه خدمات پستی در کشورمان گفت تعداد دفاتر پستی در کشورمان بعد از پیروزی انقلاب اسلامی از ۳۵۸ دفتر به چهارهزار و ۸۳۸ دفتر افزایش یافته است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه امروزعمده فعالیتهای تجاری مرتبط به این فناوری توسط بخش خصوصی اداره می شود اضافه کرد : در زمان کنونی در کشورمان پنج اپراتور تلفن ثابت،چهار اپراتور تلفن همراه به خدمات رسانی مشغول هستند.

وی افزود: همچنین در کشورمان ۳۸ اپراتوراینترنت بی سیم و ۱۳ اپراتور اینترنت با سیم و هفت اپراتور خدمات ماهواره ای در این عرصه فعالیت می کنند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همچنین با اشاره دستور مقام معظم رهبری در خصوص راه اندازی شورای عالی فضای مجازی تصریح کرد: این موضوع بیانگر توجه و دقت ایشان به این حوزه و همچنین اهمیت بالای این حوزه برای معظم له است که امیدواریم با سیاست گذاری هایی که از سوی این شورا می شود، روز به روز شاهد توسعه کشور در این بخش باشیم.

وی افزود: یکی از اهداف شورای عالی فضای مجازی افزایش سهم کشورمان از تولید محتوا در شبکه های جهانی است و اینکه این محتواها به زبان فارسی و با ترجمه به سایر زبانهای زنده دنیا در اختیار کاربران قرار گیرد.

دکتر رضا تقی پور با اشاره به نقش این حوزه در اقتصاد مقاومتی گفت: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با تشکیل ستاد تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی در ایجاد اشتغال های جدید و حمایت از شرکتهای دانش بنیان گامهای موثری برداشته است.

وی عرصه ارتباطات را خط مقدم جنگ نرم دانست و تاکید کرد: اهانت به ساحت رسول گرامی اسلام(ص) نمونه ای از این جنگ است که دشمنان ما اوج عصبانیت خود را از پیشرفتهای کشورمان و جهان اسلام نشان دادند.

دکتر تقی پور با اشاره به برنامه های آتی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: امروز آسیب های اینترنت به طوری است که حتی خود غربی ها هم احساس می کنند که نمی توان اطلاعات حساس کشور را در این شبکه قرار داد و در این راستا هم در برنامه پنجم توسعه شبکه ملی اطلاعات را در داخل کشور ایجاد خواهیم کرد.

وی با اشاره به اعتراف دشمنان کشورمان در خصوص نقش مهم این اقدام موثر و توسعه پهنای باند کشور در ارتقای امنیت پایدار در کشور ادامه داد: امیدواریم با جدا سازی شبکه و پیاده سازی دیتا سنترها و تکمیل آن در پایان برنامه پنجم توسعه کشورمان بتواند ارتباطات داخل کشور را مدیریت کند