90870

به گزارش روابط عمومی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، دکتر رضا تقی پور در مراسم نخستین جشنواره ملی فناوری اطلاعات و ارتباطات، ضمن بیان این مطلب، اظهار داشت: در همین راستا، ۹۰ درصد روستاها از تلفن خانگی بهره مند می باشند.

وی افزود: ارتباط رسانی به ۵۶ هزار روستا عملیاتی شده و ارتباط اینترنت پرسرعت برای ۱۱ هزار روستا عملیاتی شده است.
وی خاطر نشان کرد: از دیگر تلاش هایی که در بخش توسعه ICT در روستاها صورت گرفته می توان به ایجاد و بهره برداری از دفاتر خدمات ارتباطی روستایی اشاره کرد که خدمات ارتباطی پست، پست بانک و مخابرات در آن ها ارایه می شود.
دکتر رضا تقی پور با اشاره به آمار ارتباطی کشور گفت: واگذاری تلفن در همه بخش ها از جمله تلفن ثابت به روز شده و پاسخگویی به تقاضاها در کمترین زمان انجام می شود.
وی با بیان این مطلب که این امر موجب کاهش هزینه ها و حذف بازار سیاه از این حوزه شده است، تأکید کرد: تعداد مشترکان تلفن همراه در سال ۸۳ پنج میلیون نفر بود که در حال حاضر این تعداد با افزایش ۱۱ برابری به ۵۶ میلیون و ۵۵۵ هزار نفر رسیده است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: هم اکنون ضریب نفوذ تلفن همراه در کشور به ۷۲ درصد رسیده که این موضوع نشان می دهد تمام جمعیت فعال کشور بیش از یک سیم کارت دارد.
وی تصریح کرد: خدمات بانکی از طریق شرکت دولتی پست بانک به روستائیان ارایه می شود و در همین راستا، یارانه یک میلیون و ۳۰۰ هزار خانوار روستایی از طریق این بانک میان آن ها توزیع شده است.
دکتر رضا تقی پور با اشاره به خصوصی سازی در حوزه ICT کشور، گفت: فضای رقابتی در این حوزه ایجاد شده است و در همین زمینه، کمیسیون تنظیم مقررات فعالیت های گسترده ای را انجام می دهد.
وی با اشاره به خدمات الکترونیکی در حال ارایه گفت: هم اکنون بیش از ۸۰۰ خدمت از طریق پرتال ایران به متقاضیان ارایه می شود.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به فعالیت های زیرساختی انجام شده در این حوزه گفت: ۴۶ هزار کیلومتر فیبرنوری اصلی و بیش از ۸۰ هزار کیلومتر فیبرنوری بین استانی بخشی از اقدامات انجام شده در این حوزه است.
وی افزود: افزایش ظرفیت شبکه انتقال به ۲۹۲ هزار E1 و افزایش پهنای باند بین الملل به بیش از ۲۶ گیگابیت بر ثانیه از دیگر تلاش های صورت گرفته در این حوزه است.
وزیر ارتباطات با اشاره به برنامه های پیش بینی شده در طول برنامه پنجم توسعه، اظهار داشت: در تلاش هستیم تا پهنای باند بین الملل در پایان برنامه به ۵۰۰ گیگابیت بر ثانیه و پهنای باند داخلی به ۵۰ برابر افزایش پیدا کند.
وی یکی از برنامه های وزارت ارتباطات حمایت از تولید داخلی دانست و گفت: در همین راستا بسیاری از تجهیزات مورد استفاده در شبکه مخابراتی داخلی از این بخش تأمین می شود.
این گزارش حاکی است، این مراسم با حضور رئیس جمهور و مدیران ارشد مجموعه وزارت ارتباطات و فعالان این حوزه برگزار شد و در پایان از برگزیردگان نخستین جشنواره ملی فاوا تقدیر شد.