3420_orig

به گزارش روابط عمومی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، دکتر رضا تقی پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در سومین همایش بین المللی مخابرات ایران در خصوص توسعه شبکه ملی اطلاعات و تحقق اهداف برنامه پنجم توسعه اظهار داشت: امروز مباحث اصلی حوزه ارتباطات از بحث ارتباطات صوتی و خالص دیتا گذر کرده و با توجه به ظهور پدیده ی رسانه های مولتی مدیا نیاز به توسعه شبکه ها و ارتباطات شبکه ی ارزش آفرینی در اقتصاد و شبکه به خوبی خود را نشان داده است.

وی ادامه داد: بعضی کشورها ۱/۴ از حجم اقتصادشان اقتصاد مبتنی بر فناوری اطلاعات است که این نشان از تغییر رویکرد بزرگ بر اقتصادها است.
وی تصریح کرد: ایران در گذشته اقدامات خوبی بر توسعه داشته ولی باید اقرار کنیم در جایگاه شایسته ای قرار ندارد.
دکتر تقی پور با بیان این مطلب که حجم پهنای باند در ایران ۴۳/۵ گیگابیت بر ثانیه است، گفت: ضریب نفوذ تلفن ثابت ۳۵/۳ درصد ضریب نفوذ تلفن همراه ۷۵ درصد است.
وی گفت: یکی از مباحث اساسی نوع نگرش به پهنای باند بوده است که به دلیل عدم بهره برداری مناسب؛ پهنای باند تا چند سال گذشته معادل با اینترنت تلقی می شد. وزیر ارتباطات در ادامه در خصوص بحث شبکه ملی اطلاعات گفت:اتصال کاربران اینترنتی به یک فضای تبادل اطلاعات امن، دسترسی پرسرعت کاربران به سایت های داخلی، امکان ارائه خدمات متنوع چند رسانه ای بومی با هزینه بسیار کم، افزایش امنیت فضای تبادل اطلاعات با مدیریت بومی محتوا و امکان ارائه اینترنت پاک بر بستر شبکه ملی اطلاعات از جمله ویژگی های شبکه ملی اطلاعات است.
وی گفت: از مزایای این طرح نیز می توان به افزایش امنیت، بومی سازی محتوا و رشد کمی و کیفی خدمات دولتی، آموزش و محتوا اشاره داشت.
وی تأکید کرد: راه اندازی شبکه ملی اطلاعات باعث توسعه فاوا خواهد شد. وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پایان خاطر نشان کرد: خوشبختانه عزم کشور در توسعه پهنای باند بسیار جدی بوده و بر این اساس ظرف ۶ ماه اول سال فاز اول شبکه ملی اطلاعات به بهره برداری می رسد.