144656_orig

به گزارش روابط عمومی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، دکتر رضا تقی پور در نخستین کنفرانس نمایشگاه فناوری اطلاعات و ارتباطات در صنایع نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: در چنین حوزه هایی به دلیل حجم زیاد اطلاعات در حال پردازش و همچنین گستردگی تولید می بایست از فناوری های نوین نظیر IT به منظور مدیریت کلان و حفظ بیش از پیش امنیت استفاده کرد.

وی ادامه داد: امروزه رویکردها در مدیریت کلان اقتصادی ار رویکرد منبع پایه به رویکرد دانش پایه منتقل شده و یکی از زیرساخت های اصلی مدیریت دانش، ارتباطات و فناوری اطلاعات است.
وی افزود: بر همین اساس و در حال حاضر، نگرش نوین صنعت نفت مبنی بر استفاده از فناوری اطلاعات در کسب و کار به نوعی در سطح ملی و بین المللی مطرح است.
دکتر رضا تقی پور با بیان این مطلب که صنعت نفت با توجه به تامین انرژی از اهمیت بالایی برخوردار است تصریح کرد: در دو دهه اخیر فناوری ارتباطات و اطلاعات توانسته بیشترین سهم را درکسب و کار داشته باشد و این فناوری تحولی شگرف و نقطه عطفی در اشتغال بوده و برای بهبود زندگی وکسب و کار درجامعه بسیار موثر بوده است.
وی خاطرنشان کرد: صنعت نفت در ۱۰۰ سال گذشته به عنوان صنعتی پیش تاز بوده که در ارائه نتایج آن به جامعه نقشی کلیدی داشته و این صنعت با توجه به وسعت بسیار زیادی که دارد نسبت به صنایع دیگر به عنوان صنعت نوآور و خلاق در جستجوی راهکارهای نوین است.
وی با بیان این مطلب که قطعا بدون حضور فناوری اطلاعات نمی توان اقتصاد نفت و گردش اطلاعاتی دنیا را اداره کرد ادامه داد: باید با بهره گیری مستمر از حوزه ارتباطات سایر حوزه ها را متحول کنیم چراکه بسیاری از روش های گذشته نیاز به بازنگری و تغییر دارد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان این مطلب که نگاه اجمالی به صنعت نفت نشان می دهد که شیوه های نوین مبتنی بر فناوری های پیشرفته در آن به کار رفته است گفت: توزیع کارت هوشمند سوخت یکی از این پروژه ها محسوب می شود که با اجرای آن توانستیم مدیریت عرضه و مصرف را در دست گرفته و سرآغازی برای سایر امور مملکتی در دولت الکترونیکی باشد.
وی تاکید کرد: بر همین اساس معتقدیم که امروزه استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات یک ضرورت محسوب می شود و صنعت نفت و گاز بنابر شرایط پیچیده جهانی نیازی مبرم به شناخت برنامه ریزی کلان در کسب و کار دارد.
دکتر رضا تقی پور با اشاره به زیرساخت های ایجاد شده در این حوزه اظهار داشت: خوشبختانه امروز ما با و جود زیرساخت های مختلف در عرصه ملی می توانیم در حوزه نفت به خوبی فعالیت کنیم و شبکه‌هایی که امروز در زیرساخت های شبکه گاز نفت و پتروشیمی وجود دارد بسیار خوب عمل کردند.
وی ادامه داد: امنیت یکی از الزامات است و باید با تکیه بر توانمندی بومی از تعداد حملات سایبری جلوگیری کرد چراکه عدم امنیت یکی از معضلات حوزه آی سی تی محسوب می شود و حتی آنهایی که سرمایه گذاری خوبی در این حوزه داشته اند همچنان با این معضل رو به رو هستند.
وی افزود: با توجه به نامگذاری امسال توسط مقام معظم رهبری به نام سال حمایت از تولید داخل که با هوشمندی صورت گرفته، این همایش به عنوان تعامل صنعت نفت با بخش های خصوصی می تواند بسیار موثر باشد.