ict_logo

به گزارش روابط عمومی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، دکتر رضا تقی پور در نشست روز ملی آمار و برنامه ریزی، ضمن بیان این مطلب، اظهار داشت: مدیریت حوزه های مختلف نظیر راه ها، برق و غیره بدون استفاده از شیوه های نوین مدیریتی که به واسطه استفاده از فناوری اطلاعات ایجاد شده امکان پذیر نیست.

وی با بیان این مطلب که اهداف خوبی در برنامه پنجم توسعه کشور در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات پیش بینی شده، خاطر نشان کرد: بر همین اساس، ۱۴ محور در خصوص توسعه ICT تدوین و به دستگاه های اجرایی ابلاغ شده است.
وی افزود: توسعه زیرساخت های ارتباطی، توسعه دسترسی به پورت های پرسرعت برای ۶۰ درصد خانوارها، ۱۰۰ درصد کسب و کارها و توسعه تجارت الکترونیکی تا ۳۰ درصد تجارت خارجی و ۲۰ درصد تجارت داخلی، از جمله اهداف کمی پیش بینی شده در این حوزه است.
دکتر رضا تقی پور با بیان این مطلب که پهنای باند داخلی کشور با رشدی ۲۱ برابری به بیش از ۵۲۰ گیگابیت برثانیه رسیده است، تصریح کرد: با برنامه ریزی های صورت گرفته و با توجه به تلاش های در دست اجرا، امیدواریم این شاخص تا پایان برنامه پنجم به بیش از دوترابایت برثانیه افزایش پیدا کند.
وی تأکید کرد: با توجه به توسعه خدمات الکترونیکی در حوزه های مختلف و به منظور تأمین زیرساخت های مورد نیاز در آینده، می بایست روند رشد و توسعه زیرساخت های ارتباطی بیش از پیش پیگیری شود.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اهمیت تولید اطلاعات و آمار در بخش های مختلف،گفت: بقاء سازمان ها به استفاده از آمار و اطلاعاتی است که به صورت پویا از طریق دیتاهای موجود ایجاد می شود و در صورت عدم تولید اطلاعات و آمار مناسب، سازمان ها مزایای رقابتی خود را از دست خواهند داد.
این گزارش حاکی است، مهندس غریب رضا، معاون وزیر ارتباطات نیز در این نشست، با اشاره به اقدام های معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی وزارت، گفت: تاکنون با تلاش هایی که صورت گرفته یک بسته اجرایی خوب شامل شاخص کلی بر اساس اهداف وزارت ارتباطات و در قالب برنامه پنجم توسعه تدوین شده است. وی ادامه داد: یکی از ویژگی های مهم این بسته، هدف دار بودن و یکپارچگی آن در اهداف و احکام مد نظر برنامه پنجم توسعه کشور است.