3800_orig (1)
به گزارش واحد خبر روابط عمومی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، دکتر رضا تقی پور در سومین همایش خدمات فناوری اطلاعات و ارتباطات روستا اظهار داشت: توسعه دولت الکترونیک یک الزام در دولت دهم بوده که دفاتر ICT روستایی نقش پررنگی برای رسیدن به این هدف بازی می‌کنند.
وزیر ارتباطات در این همایش که با محوریت فرصت آفرینی و توانمندسازی با ICT روستایی برگزار شد، تصریح کرد: در سفرهای استانی هیات دولت همواره تلاش شد تا بتوان فاصله‌ی امکانات شهروندان و روستائیان را به حداقل ممکن رساند.
وی ادامه داد: ایجاد دفاتر خدمات ICT روستایی در جهت ایجاد اهداف چهارگانه دولت بوده است که تاکنون نقش پررنگی را بازی کرده است.
دکتر تقی پور با اشاره به توسعه چشمگیر ارتباطات در دولت نهم و دهم گفت: در طی برنامه چهارم توسعه تعداد روستاهای تحت پوشش خدمات ارتباطی و بانکی و دیتا از هزار روستا به ده هزار روستا رسید.
وی گفت: در حال حاضر ۳۵ هزار روستای کشور از تلفن خانگی برخوردار بوده و این ارتباط در روستاهای دور افتاده به صورت ماهواره ای امکان پذیر شده است.
وی با اعلام این خبر که تا پایان برنامه پنجم توسعه ۳ هزار و ۵۰۰ روستا با جمعیت۱۰۰ نفر دارای تلفن خانگی خواهند شد گفت: دولت دهم به عنوان اولین دولت الکترونیکی تمرکز خود را بر کاهش فاصله شهر و روستا قرار داده است.
وی با بیان این که عمده روستاها به شبکه اینترنت پرسرعت متصل هستند گفت: به عنوان نمونه تمام روستاهای آذربایجان غربی از خطوط پرسرعت دیتا برخوردار بوده و ما آمادگی داریم تا با توجه به نیاز کشور این امکان در تمام کشور فراهم آوریم.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تجربه ایجاد ده هزار دفتر ICT روستایی را یک شگفتی خواند و گفت: در ظرف کمتر از ۵ سال تعداد دفاتر ICT روستایی از ۹۰۰ روستا به ۱۰ هزار روستا رسیده است که نمونه بارزی از عدالت گستری است و این تجربه می‌تواند در اختیار سایر کشورها قرار بگیرد.