1432381715
دکتر رضا تقی پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، در همایش معرفی صد شرکت برتر ایران با بیان این مطلب که پهنای باند داخلی کشور ۱۶ برابر شده است، تصریح کرد: از سال ۸۸ تا کنون، ظرفیت پهنای باند داخلی کشور از حدود ۳۵ گیگابیت بر ثانیه به ۵۰۰ گیگابیت بر ثانیه رسیده که حدود ۱۶ برابر رشد داشته است.
وی ادامه داد: بر اساس پیش نویس برنامه پنجم توسعه کشور، پیش بینی شده بود این حجم پهنای باند داخلی در پایان برنامه محقق شود اما با بازنگری در این برنامه مقرر شد این شاخص در پایان برنامه با رشدی چهار و نیم برابری به بیش از دو ترابایت بر ثانیه افزایش پیدا کند.
متاسفانه برخی رسانه ها از جمله خبرگزاری ایسنا پهنای باند داخلی کشور را اشتباها تحت عنوان پهنای باند اینترنت عنوان کرده اند.
لازم به ذکر است، پهنای باند داخلی کشور با پهنای باند اینترنت متفاوت است چراکه پهنای باند اینترنت مربوط به ترافیکی است که از ایران به خارج منتقل می شود اما پهنای باند داخلی کشور مربوط به ترافیکی است که در داخل کشور جابجا می شود.
همچنین، فیلم کامل سخنرانی دکتر تقی پور در روابط عمومی وزارت موجود می باشد که علاقمندان می توانند درخواست خود را برای داشتن این سخنرانی به اداره کل روابط عمومی ارائه کنند.