14_8412280212_L600

حمد و سپاس خداوند سبحان را که مشیت اش جهان را تازه کرد و نسیم روح بخش بهار ، جان و دل آدمیان را تطهیر نموده و عطر فرح بخش ارزشهای والای الهی سراسر عالم وجود را برگرفت و زندگی و اندیشه نو را ساخت.

با اتکال به خداوند، سال نو را با قلبی سرشار از امید و ایمان آغاز کرده و به سوی اهداف متعالی اسلامی، گام برمی داریم.
امروزه ارتباطات و فناوری اطلاعات یکی از سه حوزه اصلی در توسعه علم و فناوری محسوب شده ، به همین دلیل این حوزه به عنوان یک حوزه تحول ساز، نقش بسیار اساسی در پیشرفت سایر حوزه‌ها ایفا می کند.
از این رو، یکی از محورهایی که باید به سرعت در آن حرکت کرد، تامین زیرساخت‌های ارتباطی و اطلاعاتی کشور در جهت اهداف برنامه پنجم توسعه، نظیر ارائه ۱۰۰ در صد خدمات بین سازمان‌های دولتی (G2G) ، ۷۰ درصد خدمات دولت به مردم، انجام ۸۰ درصد پرداخت ها، ۳۰ درصد تجارت خارجی و ۲۰ درصد تجارت داخلی به صورت الکترونیکی است.
در این راستا، مهم‌ترین اقدام برای ارتقای سطح کمی و کیفی پهنای باند کشور، طراحی و اجرای شبکه ملی اطلاعات بود که در دست اقدام بوده و قرار است تا پایان برنامه پنجم توسعه، برای پاسخگویی به همه کاربردهای علمی، بازرگانی، تجاری و اقتصادی فرهنگی اجتماعی و توسعه دولت الکترونیکی تکمیل شود..
این شبکه، یک شبکه امن و قابل اطمینان برای انتقال اطلاعات است و با اجرای آن، انقلاب و تحول عظیمی در عرصه ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور رخ داده و باایجاد این شبکه می توان از برخی آسیب های اینترنت در حوزه های اجتماعی فرهنگی اقتصادی جلوگیر نمود و مشکل کشور در زمینه نیاز به پهنای باند وسیع برای ارائه انواع خدمات الکترونیکی تا ۱۵-۱۰ سال آینده را برطرف نمود.
همچنین با تحقق شبکه ملی اطلاعات می توان اینترنت پاک را به ملت های آزاده و مسلمان و همه مردم آزاد اندیش در سرار جهان ارائه کرد. به نحوی که این فضا موجب شکوفایی و بالندگی استعداد های انسانی شده و تنها محتوای مفید و پاک در آن فضا توسعه پیدا می کند.
از آنجا که به حول و قوه الهی در زمینه افزایش پهنای باند داخل کشور در سال اول به هدف برنامه پنجم توسعه رسیده ایم برابر هدف گذاری جدید، پیش بینی می شود طی چهار سال آینده ظرفیت پهنای باند داخل بیش از ۵/۴ برابر ظرفیت فعلی افزایش یابد که برای این منظور برنامه ریزی های گسترده ای صورت گرفته است. توسعه شبکه هایی نظیر شبکه ملی مدارس،‌شبکه علمی کشور و ‌شبکه سلامت از جمله شبکه هایی است که در راستای تامین زیرساخت های لازم برای توسعه خدمات محتوا عملیاتی می شود. در همین راستا اتصال ۲۷ هزار مدرسه به شبکه مدارس،‌ هوشمند سازی ۳۰۰۰ مدرسه و اتصال دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی به شبکه علمی کشور به منظور استفاده از محتوای علمی و خدمات کاربردی با حمایت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در حال اجرا می باشد. ایجاد موتور جستجوی بومی و‌ سیستم عامل بومی نیز از جمله زیرساخت های درحال ایجاد است.
کشور ما به لحاظ جغرافیایی، بهترین نقطه برای انتقال ترافیک دیگر کشورها از نظر طول مسیر و دیگر شاخص های موجود می باشد. در حال حاضر تنها ۳۰ گیگابیت بر ثانیه ترافیک از طریق کشور ما صورت می گیرد که برنامه ما، تبدیل شدن به هاب منطقه از طریق افزایش ترانزیت است که با حمایت های دولت، عملی می شود.
امیدواریم بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، ‌توسعه و تکمیل شبکه فیبر نوری کشور طی هشت سال آینده نهایی و کامل شود. همچنین، اجرای بخش عمده ای از پروژه رساندن فیبرنوری به منازل علاوه بر تکالیف برنامه پنجساله پنجم با تلاش همکاران عزیز بنده تا قبل از سال ۹۵ محقق شود.
به حمد الله ، در دولت نهم و دهم شاهدتوسعه چشمگیر در حوزه ارتباطات صوتی و دیتا، بودیم. به طوری که در بخش ارتباطات با ۲۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تلفن ثابت و ۸۹ میلیون سیم کارت به ازای هر یک از آحاد جمعیت فعال کشور دو خط تلفن در کشور داریم . هم اکنون ضریب نفوذ در ارتباطات سیار، ۷۳ درصد و در تلفن ثابت ۳۵.۴ درصد است. این در حالی می باشد که تعداد روستاهای بالای ۲۰ خانوار دارای تلفن خانگی، به ۹۶.۷ درصد رسیده است و انشاء الله تا پایان برنامه پنجم کلیه روستاهای دارای بیش از ۱۰۰ نفر جمعیت دارای تلفن خانگی خواهند شد.
همان طور که اشاره شد بحمد ا… پیشرفت‌های چند سال اخیر کشور، بسیار چشمگیر و غیر قابل انکار است. در عرصه اینترنت نیز بر اساس آمار (internet Word stats ) IWS در سال ۲۰۱۱ جمهوری اسلامی ایران با ۵/۳۶ میلیون کاربر اینترنت جزو برترین کشورها از لحاظ تعداد کاربر اینترنت در مناطق هفت گانه دنیا-اول در خاور میانه- قرار دارد به بیان دیگر ایران تقریبا نیمی از جمعیت بر خط خاورمیانه (۴/۴۷%) را به خود اختصاص داده و پر جمعیت ترین کشور بر خط در خاورمیانه به شمار می رود.
با توجه به عنایت وی‍ژه مقام معظم رهبری به عرصه فضای مجازی و فرمان تاریخی ایشان مبنی بر تشکیل شورایعالی فضای مجازی در عالی ترین سطح نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران امید است در سال ۱۳۹۱ که از سوی معظم له سال تولید و حمایت از کار و سرمایه ایرانی نام گرفته است با رهنمودهای حضرت ایشان و با عزم و اراده ای که در دولت و همه دستگاههای اجرایی وجود دارد بتوانیم با گامهای بلندتر با همراهی ملت بزرگ ایران و با اتکاء به تولیدات داخلی به سمت تحقق اهداف افق پیش بینی شده در چشم انداز ۱۴۰۴ حرکت کنیم.
ضمن تبریک ایام خجسته و رستاخیز طبیعت، برای همه عزیزان به خصوص دولت و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در سایه فضل الهی و تاییدات حضرت صاحب زمان(عج) و مقام عظمای ولایت، سالی پر از برکت از نشاط، خیر و برکت و موفیقت مسئلت می نمایم.