بسم الله الرحمن الرحیم

انجمن های تخصصی کدباکس

شبکه، امنیت، سرور، دیتاسنتر، سیستم عامل، هاستینگ، وبمستری، طراحی وب، نرم افزار، سخت افزار، گرافیک و ...

امروز سه شنبه 18 فبريه 20, 1:19 pmمبحث جدیدپاسخ

 [ 1 پست ] 
نويسنده پيغام
پستارسال شده در: سه شنبه 13 دسامبر 16, 12:32 pm 

پست ها : 78
سپاسگذاری کرده: 1 بار
سپاس دریافتی: 26 بار
عوامل مهم و اساسی در خرید پرینتر

1)دقت چاپ، تفکیک‌پذیری(Resolution)
2)سرعت چاپ(speed)
3)کیفیت چاپ(( print quality
4)قیمت چاپ در هر صفحه( cost-per-page)
5) ویژگی‌های جانبی پرینتر (امکانات جانبی)

1)دقت چاپ( Resolution)

به‌طور مسلم دقت چاپ در تعمیرات پرینتر یکی از عامل های مهم و اساسی در انتخاب پرینتر می باشد. دقت چاپ در اصل به میزان نقاطی گفته شده است که در هر اینچ مربع از صفحه به واسطه پرینتر ایجاد شده است که معمولاً این نقاط روی صفحه در دو جهت عمودی و افقی به چاپ خواهند رسید. به همین علت، در زمان معرفی دقت چاپ پرینتر آن را با دو عدد معرفی می نماید . مثل 600* 600 که اولین عدد مرتبط به دقت چاپ افقی و دومین عدد مرتبط به دقت چاپ عمودی می باشد اکثر پرینترها. امروزه از دقت استاندارد 600* 600 پشتیبانی می نمایند که این علت موجب به وجود آمدن تصاویری با دقت بالا در زمان چاپ می‌ گردد . پرینترهای جوهر افشان به صورت عمومی دقتی در حدود 1200 * 2400 نقطه در اینچ را به چاپ رسانده است اما در مدل‌های جدید این پرینترها این نقاط افزایش یافته و به حدود 1200 * 4800 نقطه در اینچ رسیده است. ولی این نکته را هرگز فراموش نکنید که حتی اگر شما بخواهید که 8 تا 10 تصویر عکاسی شده رنگی را در پرینتر جوهرافشان به چاپ برسانید، بیشترین نقاطی که یک پرینتر در چاپ این تصاویر به کار می‌برد 1200*‌1200 نقطه در اینچ است و تقریباً تمام پرینترهای موجود در بازار از یک کیفیت ثابت در چاپ این تصاویر بهره می‌برند. به همین علت، تعدادی از سازندگان پرینتر، به همراه دستگاه خود نرم‌افزارهای جانبی ارائه می‌دهند که به واسطه آن شما خواهید توانست تصاویر خود را اصلاح، رنگ آن را نیز شفاف‌تر، و همچنین جزئیات آن را در چاپ بهتر نشان بدهید و درنهایت کیفیت زیادتری در هنگام چاپ به دست آورید که این کار تأثیری مثل افزایش Resolution پرینتر داشته است. بهترین راه به منظور بررسی کیفیت چاپ یک پرینتر، توجه به دقت چاپی نمی باشد که بر روی پرینتر نوشته شده است، بلکه آن چیزی که مهم است تصویری می باشد که پس از چاپ از پرینتر خارج میگردد و شخص آن را در برابر چشم خود مشاهده می نماید. این در واقع بهترین گونه قضاوت در دقت چاپ می باشد.
پرینترهای لیزری تک رنگ در حدود 600 * 600 نقطه در اینچ را به چاپ رسانده اند که این دقت برای چاپ نمودن متن و تصاویر سیاه و سفید خیلی مناسب است. در پرینترهای لیزری دقت چاپ از 1200 * 1200 تا 1200* 2400 نقطه در اینچ است که می‌توانید با این دقت تصاویر گرافیکی شارژ کارتریج و عکس‌های خود را با بهترین کیفیت ممکن به چاپ برسانید.


2)سرعت چاپ (speed)

یکی دیگر از عامل های مهم و اساسی در انتخاب نمودن پرینتر برای بسیاری از افراد سرعت چاپ آن می باشد. به دلیل اینکه برای عده ای از افراد، حتی چند ثانیه هم تأثیرگذار است . به همین علت ، یکی از فاکتورهای اساسی در زمان خرید نمودن پرینتر، سرعت چاپ آن بشمار می رود. در صورتی که آیا این سرعت که بر روی پرینترها حک شده است ، همچنین در چاپ متن یا تصویر یک سرعت واقعی است یا نه؟ آیا فکر می‌کنید می‌توانند پرینترها با سرعتی که شرکت‌های سازنده آن اعلام می کنند صفحه ها را به چاپ رسانند؟
میزان تعداد صفحاتی که پرینترهای جوهرافشان که در بازار موجود هستند نرخ چاپ آن را اعلام می کنند ، در وضعیت چاپ متن بین 5 تا 21 صفحه در دقیقه می باشد. در صورتی که در تست‌های صورت گرفته در چاپ متن پرینترها در بصورت حدودی 2 تا 7صفحه را قادر بوده اند به چاپ برسانند. این چنین در چاپ صفحات گرافیکی کارخانه‌های سازنده ادعا نموده اند که پرینترهای آن در حدود 2 تا 15 صفحه در دقیقه قدرت چاپ را داشته است. در صورتی در تست‌های صورت گرفته سرعت چاپ واقعی آن‌ها در حدود 1 تا 3 صفحه در دقیقه بوده است . این موضوع در پرینترهای لیزری هم همین‌طور بوده است. در چاپ متن قدرت چاپ 10 تا 18 را در دقیقه یک پرینتر لیزری تک رنگ، داشته است که بصورت تقریبی در واقع نصف مقداری که توسط کارخانه‌ها ادعا میگردد. در چاپ تصاویر گرافیکی پرینترهای لیزری رنگی ، حدود 1 تا 4 برگ در دقیقه را به چاپ رسانده اند که این مقدار چیزی در حدود یک به هشت مقداری می باشد که خود شرکت اعلام می نماید. پس همیشه نباید در خرید پرینتر، فقط به مشخصاتی که بر روی پرینتر نوشته شده است اتکا کرد و باید از کسانی که به‌طور عملی از آن وسیله استفاده کرده‌اند، سؤال شود. چون بهترین بررسی، استفاده از وسیله است.

3) کیفیت چاپ(print quality)

دیگر خصوصیتی که در همان خرید پرینتر باید به آن دقت نمود، کیفیت چاپ می باشد. کیفیت چاپ بسته به نوع کارایی و مصرف کاربران، مختلف است. در صورتی که شما به چاپ متن‌های نوشتاری با کیفیت بالا احتیاج داشتید. به صورت تقریبی همه پرینترهای رنگی و سیاه و سفید لیزری در بازار متن‌های نوشتاری را به خوبی چاپ می‌نماید. (پرینترهای لیزری رنگی نیز در کشیدن نمودار‌ها و تصاویر دو بعدی گرافیکی بشدت عالی می باشند و آن‌ها را به خوبی چاپ می‌ نمایند.) پرینتر جوهرافشان در چاپ تصاویر گرافیکی و عکاسی، انتخاب مناسبی برای کاربران عمومی تا غیرحرفه‌ای می باشند . اگر که شما تصویر خود را بر روی یک کاغذ گلاسه به چاپ برسانید، در این وضعیت علاوه براینکه هم تصویر شما دقیق‌تر و هم زیباتر به چاپ خواهد رسید و همچنین مقدار جوهر کمتری را مصرف خواهیدنمود و می‌توانید با حداقل خرج، کیفیت مناسبی را به دست بیاورید . درصورتی که اگر کاربر حرفه‌ای گرافیکی‌ می باشید، به صورت قطع به یک پرینتر لیزری نیاز داشته اید تا به شما بهترین کیفیت ممکن را ارائه بدهد.

4) هزینه هر صفحه (Cost per page)

در خرید پرینتر چهارمین نکته که باید به آن توجه کنید ، مقدار هزینه‌ای می باشد که به وسیله پرینتر در هر صفحه چاپ برای شما ایجاد میگردد زیرا که با مقدار مصرف نمودن جوهر این قیمت به واسطه پرینتر رابطه مستقیم داشته است . قیمت کلی جوهر در پرینترهای جوهرافشان، می تواند تأثیر زیادی بر روی قیمت نهایی پرینتر داشته باشد . به‌صورت عمومی، شارژ کارتریج‌های سه رنگ اصلی در حدود 21 تا 30 دلار و شارژ کارتریج مشکی در حدود 12 تا 30 دلار هزینه در بر داشته است . برخی از این کارتریج‌ها در ایران ، به شکل دستی پر می‌گردد. در حدود 300 تا 800 صفحه می توانیم برای بازدهی این کارتریج‌ها در نظر بگیریم که مطابق محاسبه های صورت گرفته چاپ هر صفحه متن سیاه و سفید در حدود 1 تا 7 سنت و هر صفحه رنگی در حدود 6 تا 18 سنت هزینه در بر می گیرد.
بدین منظور برخی از کارخانه‌های سازنده، در رابطه با افزایش حجم کارتریج پیشنهادی داشته اند که به واسطه آن حجم زیادتری جوهر در اختیار کاربر قرار گرفته می شود و با آن‌که قیمت نهایی کارتریج بالا خواهد رفت ، در نهایت به نسبت کارتریج ابتدایی در هر صفحه چاپ کاهش پیدا می کند . دیگر از راه حل های کم کردن هزینه چاپ در هر صفحه که به واسطه شرکت‌های canon ،‌Epson و HP انجام گرفته است، استفاده از کارتریج‌های مجزای قرمز، آبی و زرد در پرینتر می باشد که بدین صورت که اگر یکی از رنگ‌ها تمام شد ، به آسانی این امکان وجود دارد که هر کدام از آن‌ها را که می خواهید تعویض یا شارژ کنید که این عامل موجب کاهش هزینه تعویض همه ی کارتریج‌ها میگرد.
تعداد صفحاتی که به واسطه یک کارتریج یا تانر به واسطه پرینتر به چاپ رسیده است، به عامل های مثل جنس کاغذ که در جذب زیادتر جوهر تأثیر زیادی داشته است، میزان حجم صفحه های که به واسطه پرینتر به چاپ رسیده است ، میزان رنگ یا جوهری که در صفحه به کار گرفته می شود (به عنوان مثال در یک صفحه همه مشکی حجم خیلی بالایی جوهر مشکی مصرف میگردد که این علت موجب خالی شدن جوهر مشکی با سرعت زیادتر می‌شود بستگی دارند ).


5) امکانات جانبی پرینتر

به عنوان پنجمین نکته‌ که ما باید در زمان خرید پرینتر به آن توجه نماییم ، امکانات جانبی پرینتر می باشد که در کارهای متفاوت موجب راحت تر شدن استفاده از آن می‌گردد . بصورت تقریبی همه ی پرینترهای جوهر افشان، ویژگی یکسانی دارا هستند . مثل یک سینی کاغذ که این امکان را دارد که در حدود 100 تا 150 صفحه کاغذ را در خود نگهداری نماید ، دارا بودن یک حافظه به منظور ذخیره سازی اطلاعات و همچینین امکاناتی نیز این که به صورت کلی در همه ی پرینترها موجود است. در صورتی که در برخی از سازندگان پرینتر، در پرینترهای خود امکانات جانبی دیگر به جز این موارد قرار داده اند تا موجب بالا رفتن کارکرد و همچنین راحتی استفاده از پرینتر گردد . مثل بالابردن میزان حجم جاگذاری کاغذ که بتوان تعداد زیادتری کاغذ را در آن جاسازی نمود که در محیط‌های اداری این عامل نقش بشدت اساسی و مهمی داشته است و یا برای ارتباط با کامپیوترها دیگر یک رابط بی‌سیم شبکه‌‌802.11 b قراردادن. بدین صورت افزایش مقدار حافظه پرینتر در تصاویر گرافیکی موجب بالا رفتن سرعت چاپ میگردد و هم موجب افزایش سرعت انتقال اطلاعات به پرینتر می شود . پرینترهای لیزری هم امکانات و خصوصیت های جالبی به منظور استفاده در محیط‌های حرفه‌ای دارا می باشند . مثل توانایی نگهداری 200 تا 1500 صفحه در سینی نگاهدارنده خود که موجب بالابردن سرعت چاپ و همچنین در زمان‌های کوتاه جلوگیری نمودن از تأمین کاغذ می گردد.
اکثر پرینت‌های لیزری، دست کم 8 مگابایت حافظه به منظور ذخیره اطلاعات دارا هستند که می‌توانید شما این مقدار حافظه را تا حدود 4 تا 5 برابر به منظور افزایش کارایی بالاببرید . اما بهتر می باشد پرینتر خود را برای کارهای اداری حداقل به 32 مگابایت حافظه مجهز نمایید تا سرعت انتقال اطلاعات شما به پرینتر افزایش پیدا کند.
برخی از پرینترهای لیزری به همراه خود درایو هارددیسک داشته اند که به شما امکان خواهد داد که بتوانید در آن فایل‌ها و عکس‌های خصوصی موردنظر خود را ذخیره نمایید و برای آن نیز Password بگذارید که امکان دسترسی به آن را هر شخصی نداشته باشد.
برخی از پرینترهای جوهرافشان که توانایی چاپ عکس با دقت بالا را داشته اند، امکانات جانبی جالبی مثل یک پورت‌ USB جداگانه به منظور برقراری اتصال سیستم به دوربین‌های دیجیتال را داشته اند، هم چنین به منظور اتصال به نمونه های متفاوت حافظه و چاپ تصویر آن شکاف‌های حافظه را داشته اند. در این پرینتر به منظور راحتی کار یک مانیتور‌ LCD کوچک بر روی پرینتر قرار داده اند که پیش از چاپ عکس، در این LCD این امکان را داشته باشید که عکس موردنظر خودتان را ببینید و پس آن را به منظور چاپ ارسال نمایید که این عامل موجب افزایش دادن کارایی شما و همچنین امکان چاپ عکس بدون کامپیوتر را خواهد داد . باید در ادامه بگوییم برخی از شرکت‌های سازنده که امروزه ، در پرینترهای خود امکان چاپ سیستم بر روی‌‌CD و‌ DVD را گنجانده که به کاربر اجازه می‌دهد که قادر باشد در کاربردهای عمومی از این پرینتر در آموزش تعمیرات ماشین های اداری برای چاپ بر روی‌ CD استفاده نماید.


نمايش پست ها از پيشين:  مرتب سازي بر اساس  

مبحث جدیدپاسخ

 [ 1 پست ] 


مباحث مرتبط

 مباحث   نويسنده   پاسخ ها   بازديدها   آخرين پست 
موضوع ناخوانده دیگری در این انجمن موجود نیست. یازده واقعیت اساسی درباره کانادا

melinaa

0

845

شنبه 20 اکتبر 18, 7:28 am

melinaa نمایش آخرین ارسال

موضوع ناخوانده دیگری در این انجمن موجود نیست. پرینتر سه بعدی

slmpr

0

2310

دوشنبه 02 ژانويه 17, 9:39 am

slmpr نمایش آخرین ارسال

موضوع ناخوانده دیگری در این انجمن موجود نیست. پرینتر سه بعدی علاوه بر هنر در پزشکی هم پرکاربرد است!

picasolato

0

1793

سه شنبه 14 نوامبر 17, 11:47 am

picasolato نمایش آخرین ارسال

موضوع ناخوانده دیگری در این انجمن موجود نیست. عوامل موثر در زیباسازی تابلو

panel123

0

457

سه شنبه 14 مه 19, 8:32 pm

panel123 نمایش آخرین ارسال

موضوع ناخوانده دیگری در این انجمن موجود نیست. عوامل موثر و مهم در طراحی وب سایت در سال 2016

site2017

0

1765

شنبه 23 دسامبر 17, 11:04 pm

site2017 نمایش آخرین ارسال

 


چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 19 مهمان


شما نمي توانيد مبحث جديدي در اين انجمن ايجاد کنيد
شما نمي توانيد به مباحث در اين انجمن پاسخ دهيد
شما نمي توانيد پست هاي خود را در اين انجمن ويرايش کنيد
شما نمي توانيد پست هاي خود را در اين انجمن حذف کنيد
شما نمي توانيد فايل هاي پيوست در اين انجمن ارسال کنيد
cronبخش ها