Raid چیست

شاید شما ندانید Raid چیست اما با توجه به این که مادربردهای جدید به شکل پیش فرض (Onboard) از تکنولوژی RAID پشتیبانی می کنند. ممکن است شما با داشتن ۲ هارد دیسک بدون آن که بدانید Raid چیست در حال استفاده از آن باشید. در گذشته مادربردها فقط از دو وضعیت RAID ۰ و RAID ۱ پشتیبانی می کردند، اما در مدل های جدید پشتیبانی از وضعیت پیشرفته تر RAID ۵ نیز قابل مشاهده است. اما Raid چیست و چه کاربردی دارد؟

Raid به زبان ساده قابلیت ذخیره سازی اطلاعات بر روی چند دیسک می باشد. ترکیب های مختلف ذخیره سازی اطلاعات بر روی چند دیسک مسئله ای است که موجب تفاوت میان Raid های مختلف می گردد. البته اگر به خوبی درک کرده باشید Raid چیست مطمئنا متوجه خواهید شد که هر نوع آن متناسب با کاربردهای خودش می باشد و این که مطلقا گفت کدام نوع Raid بهتر است، سخنی غیر علمی می باشد.

اولین پیاده سازی تکنولوژی RAID به ۱۹۹۰ وقتی که بُردهای کنترلی بسیار گران قیمت با پردازشگرهای توانمند I/O به عنوان میزبان قدرتمند پردازنده مورد استفاده بودند بر می‌گردد. در آن زمان RAID سخت افزاری تنهاترین راه حل ارائه شده بود که باعث محدودیت استفاده از آن تنها در سرورهای گران قیمت می‌گردید. اما با ظهور Raid های نرم افزاری دیگر رفته رفته شاهد حضور این تکنولوژی در جای جای رایانه ها از سرورها تا رومیزی ها و لپ تاپ ها هستیم.

Raid 0 چیست ؟

یکی از پر مصرف ترین انواع Raid در حقیقت همین Raid 0 می باشد. این Raid نرم افزاری در حقیقت اطلاعات را بین هارد دیسک ها تقسیم می کند و به این ترتیب هر هارد قسمتی از اطلاعات را ذخیره می نماید. به این ترتیب ما از کل فضا هارد دیسک ها استفاده می کنیم. یعنی اگر ما دو هارد دیسک ۴ ترابیت را با Raid 0 تنظیم کرده باشیم، ۸ ترابایت فضا برای ذخیره سازی اطلاعات در اختیار داریم.

RAID-0

از خصوصیات Raid 0 سرعت بالا در خواندن و نوشتن اطلاعات می باشد. البته تقسیم اطلاعات با توابعی انجام می شود. در میان افراد این شایعه که Raid 0 ریسک بالایی دارد و در صورت از دست رفتن اطلاعات کار تمام است وجود دارد که اشتباه است.

در Raid 0 بسته به مشکل پیش آمده ممکن است شما بتوانید جتی ۱۰۰% اطلاعات خود را بازیابی نمائید. اما شانس بازیابی اطلاعات در این Raid در زمانی که یکی از هارد دیسک ها آسیب دیده باشد به کمتر از ۵۰% اطلاعات و در صورت بزرگ بودن حجم فایل ها شاید به کمتر از ۱۰% اطلاعات برسد، بنابراین می توان دریافت ریشه شایعات در خصوص این Raid چیست.

Raid 1 چیست ؟

در این شیوه به اصطلاح انعکاسی یا برگردان فایل ها در هارد دیسک ها ذخیره می شود. به عبارت دیگر یک نسخه پشتیبان (اما به طور همزمان) بر روی هارد دیسک دیگر ذخیره می شود. در این شیوه سرعت نوشتن اطلاعات به نسبت Raid 0 کمتر می باشد همینطور سرعت خواندن اطلاعات به نسبت Raid 0 در Raid 1 کمتر می باشد. در Raid یک اگر ما دو هارد ۴ ترابایت داشته باشیم، با توجه به ذخیره نظیر به نظیر اطلاعات ما در مجموع هم تنها ظرفیت ذخیره سازی ۴ ترابایت اطلاعات را داریم. اما از نظر ریسک در بازیابی اطلاعات و زمان مورد نیاز جهت بازیابی میتوان گفت با ریسک بسیار کمی مواجعه هستیم.

raid1

انواع دیگری از Raid ها وجود دارد که Raid 5 و Raid 10 از پر کاربردترین های اونها به شمار می روند، در این شیوه ها که البته ترکیبی از سخت افزار و نرم افزار هستند، با عملکردی از ترکیب شیوه های Raid 0 و Raid 1 روبرو می باشیم. در این Raid ها جهت بهره مندی از سرعت در عین حال پایین نگه داشتن ریسک از دست رفتن اطلاعات با بلاک بندی هارد دیسک ها، همزمان هر چند هارد دیسک در قالب Raid 0 با هم در نظر گرفته می شوند. البته روشن است در این شیوه ما به تعداد هارد دیسک های بیشتری به نسبت raid 0 و raid 1 نیازمند هستیم.

raid5

هر چند برخی نرم افزارها عملکرد بهینه تری با raid های بالاتر ارائه می کنند، اما با این وجود شاید این سوال برای شما پیش آمده باشد، چرا در حالی که Raid 0 قابلیت بازیابی اطلاعات را داراست و نیز ظرفیت کامل هر دو هارد دیسک را در اختیار ما می گذارد و البته سریعتر است کسی بخواهد از Raid 1 استفاده کند؟

جواب این سوال در بحث سرعت و میزان ریسک بازیابی اطلاعات در Raid 1 می باشد. در حقیقت با توجه به پشتیبان گیری بر خط این سیستم، حتی به کمک سیستم های مجازی ساز می توان طوری عمل کرد که مثلا اگر یکی از هاردها در حین کار مشکلی برایش پیش آمد، سیستم لحظه ای وقفه در کارش ایجاد نشود و همچنان در سرویس دهی باشد.

این مسئله برای بسیار از سرورهای شرکتی و سازمانی از اهمیت بالایی برخوردار است. در حالی که اگر مشکل مشابه در یک سیستم با Raid 0 پیدا شود، ادمین سرور ناچار است برای بازیابی اطلاعات یک وقفه نسبتا طولانی مدت در سرویس دهی خود را بپذیرد، ضمن این که این ریسک وجود دارد که درصد قابل توجهی از اطلاعات از دست برود.

جهت اطلاعات بیشتر میتوانید صفحه RAID را در ویکی پدیا مطالعه بفرمائید.

لطفا اگر این مطلب را مفید دانستید و قصد بازنشر آن را داشتید به این صفحه با عنوان زیر لینک بدهید:

Raid چیست