v6 Beta
خدمات
کدباکس میزبان شماست ... عضویت ورود کاربران خانه خدمات
دسترسی سریع
بستن منو


2012 - 2018 © CODEBOX | v 6.0.2
کدباکس . اخبار داخلی . قوانین کاربری . وبلاگ . انجمن ها .
دامنه چیست؟

دامنه چیست؟ معرفی خدمات دامنه کدباکس

Domain

تعریف دامنه

دامنه (Domain) یک نام برای وب سایت است که از طریق آن امکان یافتن سرور مورد در شبکه را خواهیم داشت و به این ترتیب دیگر نیازمند IP آن نخواهیم بود. همچنین دامنه به ما امکان آن را می دهد تا زون های مختلف را در یک سرور تشکیل دهیم و از یک سرور برای چند منظور استفاده نمائیم. در حقیقت دامنه قسمت اصلی یک آدرس اینترنتی

Domain structure

ساختار دامنه

دامنه اینترنتی از 2 بخش اصلی تشکیل شده است که با نقطه "." از هم جدا می شوند. بخش نخست آن را "نام دامنه" (Domain Name) خوانده و بخش دوم آن "پسوند" (suffix) نام دارد. البته دامنه ها ممکن است داری یک بخش قبل از نام دامنه هم باشند که در آن صورت این بخش "نام زیر دامنه" (Sub Domain Name) نامیده شده و به کل دامنه تشکیل شده "زیر دامنه" (Sub Domain) می گویند.

لازم به اشاره است که پروتکل ارتباطی، پورت و شاخه ها و نام فایل جزو دامنه نمی باشد.

عبارت TLD به معنای Top Level Domain (دامنه مرتبه اول) می باشد که تنها از نام دامنه و پسوند تشکیل شده است. (مانند Codebox.ir)

عبارت gTLD به معنای Generic Top Level Domain است که به گروه خاصی از TLD ها با پسوند پر مصرف مانند com. یا net. گفته می شود، همچنین از نقطه نظر دیگر دامنه های مرتبه اول که پسوند ملی نداشته باشند به عنوان دامنه های بین الملل یا gTLD شناخته می شوند. بنابراین دامنه هایی با پسوند ir. را دامنه ملی و دامنه com. را بین الملل می نامیم.

رجیسترارها

Domain icann

موسسه بین المللی ICANN مرکز اصلی مدیریت پسوندها و دامنه های مرتبه اول در جهان می باشد. تمامی رجیسترارها (شرکت های ثبت دامنه) در حقیقت نماینده مستقیم یا غیر مستقیم این موسسه هستند که با پرداخت هزینه سالانه اشتراک ثبت دامنه با پسوندهای مختلف را دارند. متاسفانه در حال حاضر جز ایرنیک (مرکز ثبت دامنه ملی ایران) هیچ شرکت دیگری در ایران نمایندگی آیکن را ندارد. اکثر رجیستارهای جهان نیز پیرو قوانین سخت گیرانه تحریمی بر علیه ایران از ارائه خدمات به مشتریان ایرانی پرهیز می کنند. به همین دلیل در برخی موارد که ضرورت نداشته باشد کاربران ایرانی آدرس و مشخصات خارج از کشور را جهت ثبت دامنه ارائه می کنند.

با عضویت در بخش کاربری کدباکس امکان ارسال تیکت، ثبت سفارش و ارتباط نزدیک با ما را خوا هید داشت. عضویت

logo-samandehi
CODEBOX
کدباکس را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:


وبلاگ
انجمن ها
تلفن تماس:
02191690421
آدرس پستی:
شیراز، شهرک خبازان، خیابان شهید سعید ماهر، کوچه اول، پلاک ۸
کدپستی: 713477668
نمابر (فکس): 07137206254